W Niemczech mieszka 4,3 miliona obcokrajowców z krajów Unii Europejskiej. Najliczniejszą grupę spośród nich stanowią Polacy.

Wczoraj w Berlinie wiceszef Federalnego Urzędu Statystycznego DESTATIS Georg Thiel ogłosił wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez urząd. Polacy są najliczniejszą grupą obcokrajowców z Unii Europejskiej. Nasi rodacy wyprzedzają Włochów (611 tys.), Rumunów (534 tys.) i Greków (348 tys.). Porównując do roku 2015 liczba obcokrajowców w Niemczech z krajów Unii Europejskiej wzrosła o 7 proc. Tendencja wzrostowa widoczna jest szczególnie w przypadku migrantów z krajów wschodnioeuropejskich – tłumaczyła przedstawicielka DESTATIS Susana Garcia Diez.

Z kolei z Niemiec do innych krajów Unii Europejskiej wyjechało 850 tys. Niemców. 176 tys. wyjechało do Austrii, 142 tys. do Hiszpanii, a 137 tys. do Wielkiej Brytanii. Informacje te zostały zawarte w nowym roczniku statystycznym na koniec 2016 roku opublikowanym wczoraj przez Federalny Urząd Statystyczny.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy nie chcą przyznać Polakom statusu mniejszości

Rocznik przedstawia również dane dotyczące gospodarki. Podkreślono rekordowo niski poziom bezrobocia wśród młodych ludzi do 24. roku życia, który w Niemczech wynosił 7 proc. przy 19 proc. w całej UE.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

W komentarzu podkreślono jednak, że pomimo dobrej sytuacji gospodarczej 20 proc. Niemców nie mogło sobie pozwolić na tygodniowy wyjazd na urlop. Dotyka to przede wszystkim osób wychowujących samotnie dzieci.

Dodatkowo Niemcy mają jedną z najwyższych różnić w zarobkach między kobietami a mężczyznami na tych samych stanowiskach i przy identycznych kwalifikacjach. Niemki zarabiają 22 proc. mniej niż mężczyźni. Wśród krajów Unii Europejskiej gorzej jest jedynie w Estonii i Czechach.

Kresy.pl / bankier.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz