„Rzeczpospolita” donosi o dylematach PiS ws. aborcji.

Projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”, pod którym zebrano ponad 800 tys. podpisów, zakłada wykreślenie z obecnej ustawy tzw. eugenicznej przesłanki do aborcji. Inicjatywa ma poparcie Episkopatu. Drugi projekt, który trafił do Sejmu, powstał z inicjatywy środowisk liberalnych i feministycznych i zakłada liberalizację przepisów aborcyjnych. Twarzą tej drugiej jest Barbara Nowacka. „Od kilku tygodni wiadomym było, że projekt Nowackiej będzie rozpatrywany na posiedzeniu 10 stycznia. Druga propozycja miała być rozpatrzona przez Sejm nieco później, ale nabrała nagłego przyspieszenia. W poniedziałek okazało się, że także projekt Kai Godek [Zatrzyaj Aborcję] zostanie rozpatrzony na tym posiedzeniu. Oba projekty mają być poddane głosowaniu, ale poprzedzająca je debata odbędzie się pod nieobecność posłów PiS. Ci będą bowiem najpierw w stołecznej katedrze na mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej, a potem na comiesięcznym marszu pod Pałac Prezydencki” – informuje dziennik.

Pomimo powszechnego oczekiwania, że PiS bez problemu poprze projekt pro-life, okazuje się, że w tej materii woli prowadzić polityczną grę. „Tymczasem według informacji „Rzeczpospolitej” we wtorek na posiedzeniu klubu PiS postanowiono, że obie propozycje trafią do komisji i tam zostaną… zamrożone” – podaje „Rzeczpospolita”. Dziennik wskazuje, że Jarosław Kaczyński wolałby, aby temat nie był omawiany w Sejmie, lecz żeby rozstrzygnięcie przyniósł Trybunał Konstytucyjny, w którym leży wniosek grupy posłów o zbadanie konstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej do aborcji. Dziennik podkreśla, że taka taktyka może przynieść straty partii rządzącej. Jeśli Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, że tzw. przesłanka eugeniczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą, wówczas projekt „Zatrzymaj Aborcję” straci rację bytu, lecz, jak podkreśla „RP”, „nie trudno dostrzec w takim działaniu tchórzostwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Posłanka Nowoczesnej: Kaczyński nie zgodzi sie na zaostrzenie ustawy aborcyjnej

Kresy.pl / Rzeczpospolita

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz