Rosyjskie myśliwce i bombowce strategiczne przeleciały w pobliżu Alaski – poinformowało we wtorek Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD). W odpowiedzi strona amerykańska poderwała myśliwce.

Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej podkreśliło, że “samoloty, które zauważono w poniedziałek, nie wleciały w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady i nie stanowiły zagrożenia”. W komunikacie podkreślono, że rosyjskie samoloty nie były “w żaden sposób” związane z obiektami zestrzelonymi w ostatnim czasie przez amerykańskie wojsko nad Ameryką Północną.

“NORAD przewidział rosyjską aktywność i był przygotowany do przechwycenia. Dwa myśliwce F-16 przechwyciły rosyjski samolot” – podano.

Rosja poinformowała w środę, że w ostatnich dniach wykonała kilka lotów nad wodami międzynarodowymi, w tym nad Morzem Beringa pomiędzy Alaską a Rosją. Stwierdzono, że dwa z rosyjskich strategicznych samolotów bombowych Tu-95MC przeleciały nad Morzem Beringa w towarzystwie myśliwców Su-30.

Zobacz także: Rosyjskie samoloty zbliżyły się do granicy z Polską. Poderwano myśliwce NATO

“Piloci lotnictwa dalekiego zasięgu regularnie wykonują loty nad neutralnymi wodami Arktyki, północnego Atlantyku, Morza Czarnego, Morza Bałtyckiego i Oceanu Spokojnego” – przekazał rosyjski resort obrony.

Chociaż Rosja już wcześniej przeprowadzała loty nad Morzem Beringa, jej sąsiedzi w regionie są bardziej zaniepokojeni działaniami wojskowymi Moskwy od czasu jej inwazji na Ukrainę – podkreśla agencja Reuters.

Zobacz także: Włoskie lotnictwo poderwało swoje myśliwce – miały przechwycić rosyjskie samoloty zbliżające się do granic Polski

Czytaj także: NATO: Rosyjskie myśliwce przeleciały nad okrętami Sojuszu na Morzu Bałtyckim

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply