Rosyjskie okręty desantowe płyną na Morze Czarne [+VIDEO]

We wtorek rano ministerstwo obrony Rosji poinformował, że rosyjska morska grupa zadaniowa, złożona z okrętów desantowych, płynąca z Morza Śródziemnego na Morze Czarne, rozpoczęła przejście przez Cieśniny Bosfor i Dardanele.

Według porannych informacji, duże okręty desantowe „Korolow”, „Mińsk” i „Kaliningrad” były w Cieśninie Dardanelskiej, zaś okręty „Piotr Morgunow”, „Georgij Pobiedonosiec” i „Olieniogorskij Gorniak” mają przejść na Morze Czarne w środę. Okręty te przybyły z portu Tartus w Syrii.

Przypomnijmy, że w piątek rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że do bazy logistycznej rosyjskiej marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus dotarła grupa sześciu okrętów desantowych Floty Północnej i Bałtyckiej. Przybyła na wschodnią część Morza Śródziemnego w ramach ćwiczeń pod kierownictwem dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej, admirała Nikołaj Jewmienowa. Na redzie rozpoczęły uzupełnianie zapasów paliwa, świeżej wody i żywności.

Według oficjalnych informacji strony rosyjskiej, okręty mają wziąć udział w kompleksowych ćwiczeniach Marynarki Wojennej FR.

Jak informowaliśmy, 19 stycznia sześć rosyjskich okrętów desantowych przepłynęło kanałem La Manche. W związku z tym pojawiły się spekulacje sugerujące, że mogą wziąć udział w ewentualnej inwazji na Ukrainę. Z kolei rosyjskie ministerstwo obrony przekazało wtedy, że sześć okrętów desantowych, które opuściły Morze Bałtyckie, zmierza na Morze Śródziemne, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach marynarki wojennej.

Duże desantowe okręty desantowe z Projektu 11711 (Piotr Morgunow) i Projektu 775 (Georgij Pobiedonosiec, Olieniogorskij Gorniak, Mińsk, Kaliningrad i Gieorgij Pobedonosets, Olenegorsky Gorniak, Korolow, Mińsk i Kaliningrad) są przeznaczone do przeprowadzania desantów na „dzikim” brzegu oraz zaopatrywania oddziałów drogą morską. Każdy z okrętów może zmieścić na pokładzie nawet 25 transporterów opancerzonych.

20 stycznia Rosja ogłosiła, że marynarka wojenna zorganizuje w styczniu, a następnie w lutym rozległy zestaw manewrów obejmujących wszystkie swoje floty, od Pacyfiku po Atlantyk. Ćwiczenia odbędą się na morzach bezpośrednio sąsiadujących z Rosją, a także będą obejmować manewry na Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym, Morzu Ochockim, północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku. Będą korzystać ze 140 okrętów wojennych i statków wsparcia, 60 samolotów, 1000 jednostek sprzętu wojskowego i około 10 000 żołnierzy, podało Ministerstwo Obrony w oświadczeniu.

Również grupy uderzeniowe lotniskowców USA, Francji i Włoch mają przeprowadzić manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ćwiczenia mają odbyć się na przełomie lutego i marca bieżącego roku.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply