Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że ponownie użyto naddźwiękowych pocisków Kinżał na Ukrainie. Zniszczeniu miał ulec magazyn paliwa na południu kraju.

Rosja ponownie wystrzeliła naddźwiękowe pociski Kinżał na Ukrainie. Jak przekonuje rosyjskie ministerstwo obrony zniszczeniu miał ulec magazyn paliwa na południu kraju.

„Systemy rakietowe Kinżał z naddźwiękowymi pociskami balistycznymi zniszczyły duże składowisko paliw i smarów ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu osiedla Kostantynówka w obwodzie mikołajowskim” – poinformowała strona rosyjska.

Ministerstwo poinformowało, że baza była wykorzystywana do głównych dostaw paliwa dla ukraińskich pojazdów opancerzonych na południu kraju.

Naddźwiękowe pociski Kinżał zostały wystrzelone z przestrzeni powietrznej nad kontrolowanym przez Rosję Krymem, poinformował minister, dodając, że pociski manewrujące Kalibr wystrzelone z Morza Kaspijskiego również trafiły w skład.

Jak informowaliśmy, Rosja twierdzi, że w sobotę po raz pierwszy użyła swoich najnowszych hipersonicznych pocisków Kinżał. Rosjanie mieli ich użyć do zniszczenia magazynu broni na zachodzie kraju. Ukraińskie siły zbrojne potwierdziły w sobotę AFP, że magazyn był celem ataku, ale powiedziały, że „nie mają informacji o typie rakiety”.

„System rakietowy Kinżał z naddźwiękowymi rakietami zniszczył duży podziemny magazyn zawierający pociski i amunicję lotniczą we wsi Delatyn w obwodzie iwanofrankowskim” – powiedział w sobotę rzecznik ministerstwa obrony Igor Konaszenkow.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania mające pokazywać lot pocisku:

Jak podaje CNN, stacji miało udać się potwierdzić użycie przez Rosjan hipersonicznych pocisków Kinżał na Ukrainie. Stany Zjednoczone były w stanie śledzić wystrzały w czasie rzeczywistym, podały źródła.

“Wystrzelenie prawdopodobnie miało na celu przetestowanie broni i wysłanie wiadomości na Zachód o rosyjskich możliwościach”, informuje CNN powołując się na swoje źródło.

W kwietniu 2021 roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

Były rosyjski minister obrony i specjalny wysłannik prezydenta Rosji ds. ochrony przyrody, Siergiej Iwanow powiedział, ile kosztują Rosję najnowsze systemy uzbrojenia. Według Iwanowa, rocznie Rosja przeznacza na prace nad tymi systemami uzbrojenia 10-20 mld rubli. To równowartość 500 mln – miliarda złotych.

O wejściu hipersonicznych pocisków systemu Kinżał na stan uzbrojenia wojsk rosyjskich poinformował 1 marca 2018 r. w specjalny orędziu prezydent Rosji Władimir Putin. Według niego, Rosjanie dysponują nimi już od 2017 roku, zaś pociski Kinżał nie mają swego odpowiednika na świecie. Według przedstawicieli rosyjskiej armii, tylko od początku 2018 roku wykonano już 250 lotów celem wypracowania zasad użycia tego pocisku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply