Michaił Chodarenok, ekspert wojskowy rosyjskiej telewizji państwowej, przekonywał podczas emisji programu „60 minut” Jewgienija Popowa, że przeprowadzenie mobilizacji w Rosji nie przyniosłoby pozytywnego efektu.

Podczas programu „60 minut” Jewgienija Popowa na antenie rosyjskiej telewizji państwowej, ekspert wojskowy pułkownik Michaił Chodarenok przekonywał, że przeprowadzenie mobilizacji w Rosji nie przyniosłoby pozytywnego efektu.

Chodanerok uważa, że Rosja w swoich rezerwach posiada przestarzałą broń, która nie może konkurować z bronią i sprzętem dostarczanym przez NATO na Ukrainę, a uzupełnianie rosyjskiego arsenału wojskowego nie będzie ani szybkie, ani łatwe.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Załóżmy, że mobilizacja zostanie ogłoszona. Jak szybko uda nam się stworzyć pierwszy pułk lotniczy? Do Nowego Roku. Nie mamy rezerw, pilotów i samolotów. Dlatego mobilizacja okazałaby się niedużą pomocą. Jeśli jeszcze tej nocy zamówimy nowe okręty, kiedy pierwszy z nich będzie gotowy? Za dwa lata. Jeśli podejmiemy decyzję o stworzeniu nowej dywizji pancernej, kiedy będzie gotowa? Obstawiam, że przynajmniej za 90 dni. I nie będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, bo takiego w rezerwach nie mamy” – mówił.

„Musimy oczywiście uzupełnić straty, ale poprzez inwestowanie w przemysł, wytwarzanie nowej, zaawansowanej broni” – dodał.

Wcześniej w mediach pojawiały się informacje, że w Dniu Zwycięstwa Putin może oficjalnie wypowiedzieć Ukrainie wojnę, co pozwoliłoby na ogłoszenie w Rosji mobilizacji. Cytowano m.in. brytyjskiego sekretarza obrony Bena Wallace’a, który powiedział w jednym z wywiadów, że Putin spróbuje przestać nazywać działania na Ukrainie „operacją specjalną”.

Jak informowaliśmy, rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał „bzdurą” doniesienia zachodnich mediów o tym, że Władimir Putin planuje ogłosić 9 maja powszechną mobilizację w związku z wojną na Ukrainie. Według niego doniesienia te nie odpowiadają rzeczywistości.

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow również mówił o możliwości ogłoszenia przez Rosję mobilizacji. Przypomnijmy, że na początku marca br. Władimir Putin zapewniał, że Rosja nie ogłosi mobilizacji i w działaniach militarnych na Ukrainie będą brali wyłącznie żołnierze zawodowi.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz