Rosyjscy naukowcy planują rozpocząć badania kliniczne szczepionki na koronawirusa w ciągu dwóch tygodni – przekazała w sobotę Agencja Prasowa Reuters. Zostali wybrani już ochotnicy.

Jak poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, rosyjscy naukowcy wyselekcjonowali już ochotników do badań nad szczepionką na COVID-19. Naukowcy mają pracować nad 50 projektami jednocześnie.

„Testy są w toku i planujemy rozpocząć badania kliniczne w ciągu najbliższych dwóch tygodni” – poinformował minister zdrowia Michaił Muraszko.

Zobacz też: Izrael: szczepionka przeciw koronawirusowi pomyślnie przetestowana na gryzoniach

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6558.82 PLN    (29.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jeden z rosyjskich projektów jest realizowany przez państwowy Instytut Vektor na Syberii. Dyrektor generalny instytutu, Rinat Maksjutov, przekazał w sobotę, że celem jest zakończenie badań klinicznych nad szczepionką we wrześniu. Poinformował także, że testy na zwierzętach okazały się sukcesem.

Obecnie tylko dziesięć szczepionek na całym świecie jest w fazie testowania na ludziach, eksperci szacują, że bezpieczne i skuteczne szczepienie będzie możliwe dopiero za 12 do 18 miesięcy.

Zobacz też: Donald Trump: Koronawirus zabije nawet 100 tys. Amerykanów. Do końca roku powstanie jednak szczepionka

Rosja ma trzecią najwyższą na świecie liczbę infekcji koronawirusem po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Tylko w sobotę odnotowano 181 zgonów z powodu koronawirusa, jest to spadek w porównaniu do rekordowych jak dotąd 232 zgonów poprzedniego dnia. Ogólna liczba ofiar pandemii w Rosji wynosi już 4555 osób.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 8 952 nowe przypadki, łączna ilość wykrytych zakażeń wynosi już 396 575.

Prezydent Władimir Putin przekazał, że udało się opanować krajowe epicentrum pandemii w Moskwie. Najostrzejsze obostrzenie w stolicy zostały już zniesione.

Zobacz też: Von der Leyen zapowiada interwencje, gdy KE zauważy „niewłaściwe działania”. Informuje też o pracach nad szczepionką przeciw koronawirusowi

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz