Rosyjscy naukowcy planują rozpocząć badania kliniczne szczepionki na koronawirusa w ciągu dwóch tygodni – przekazała w sobotę Agencja Prasowa Reuters. Zostali wybrani już ochotnicy.

Jak poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, rosyjscy naukowcy wyselekcjonowali już ochotników do badań nad szczepionką na COVID-19. Naukowcy mają pracować nad 50 projektami jednocześnie.

„Testy są w toku i planujemy rozpocząć badania kliniczne w ciągu najbliższych dwóch tygodni” – poinformował minister zdrowia Michaił Muraszko.

Zobacz też: Izrael: szczepionka przeciw koronawirusowi pomyślnie przetestowana na gryzoniach

Jeden z rosyjskich projektów jest realizowany przez państwowy Instytut Vektor na Syberii. Dyrektor generalny instytutu, Rinat Maksjutov, przekazał w sobotę, że celem jest zakończenie badań klinicznych nad szczepionką we wrześniu. Poinformował także, że testy na zwierzętach okazały się sukcesem.

Obecnie tylko dziesięć szczepionek na całym świecie jest w fazie testowania na ludziach, eksperci szacują, że bezpieczne i skuteczne szczepienie będzie możliwe dopiero za 12 do 18 miesięcy.

Zobacz też: Donald Trump: Koronawirus zabije nawet 100 tys. Amerykanów. Do końca roku powstanie jednak szczepionka

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosja ma trzecią najwyższą na świecie liczbę infekcji koronawirusem po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Tylko w sobotę odnotowano 181 zgonów z powodu koronawirusa, jest to spadek w porównaniu do rekordowych jak dotąd 232 zgonów poprzedniego dnia. Ogólna liczba ofiar pandemii w Rosji wynosi już 4555 osób.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 8 952 nowe przypadki, łączna ilość wykrytych zakażeń wynosi już 396 575.

Prezydent Władimir Putin przekazał, że udało się opanować krajowe epicentrum pandemii w Moskwie. Najostrzejsze obostrzenie w stolicy zostały już zniesione.

Zobacz też: Von der Leyen zapowiada interwencje, gdy KE zauważy „niewłaściwe działania”. Informuje też o pracach nad szczepionką przeciw koronawirusowi

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz