Władze Finlandii podejrzewają, że dwa rosyjskie myśliwce Su-27 we wtorek po południu przez dwie minuty przebywały w fińskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza tym doniesieniom.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, ministerstwo obrony Finlandii wydało we wtorek oświadczenie, w którym pisze o podejrzeniu, że dwa rosyjskie myśliwce Su-27 rzekomo naruszyły przestrzeń powietrzną kraju w rejonie Helsinek nad Zatoką Fińską.

Jak poinformowała później agencja prasowa Tass, według rosyjskiego ministerstwa obrony, cztery rosyjskie myśliwce Su-27 wykonały zaplanowany lot z Karelii w północno-zachodniej części kraju do najbardziej wysuniętego na zachód Obwodu Kaliningradzkiego, ale nie naruszyły przestrzeni powietrznej innych państw.

„To wciąż tylko podejrzenie, które straż graniczna bada bardziej szczegółowo” – powiedziała dyrektor ds. komunikacji ministerstwa Niina Hyrsky. Rosyjskie samoloty miały wlecieć w fińską przestrzeń powietrzną na około dwie minuty i przelecieć około 500 metrów po fińskiej stronie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„W dniu 28 lipca cztery myśliwce Su-27 lotnictwa morskiego rosyjskiej marynarki wojennej wykonały planowy lot z lotniska w Republice Karelii na lotnisko ponownego rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Lot odbył się w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zasadami użytkowania przestrzeni powietrznej, bez naruszania granic innych państw, co zostało potwierdzone przez urządzenia rejestrujące dane – przekonywała rosyjska strona.

„Lot odbył się po wcześniej ustalonej trasie, a załogi rosyjskich samolotów były w stałym kontakcie z posterunkami kontroli ruchu lotniczego” – dodało ministerstwo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy, w ubiegłą środę rosyjska agencja prasowa Tass podawała, że doszło do kolejnego incydentu z udziałem samolotów NATO i rosyjskich. Siły szybkiego reagowania obrony powietrznej rosyjskiej floty czarnomorskiej i bałtyckiej śledziły amerykańskie i niemieckie samoloty rozpoznawcze nad Morzem Czarnym i Bałtyckim.

Zobacz też: Norweskiego myśliwce śledziły rosyjskie samoloty Tu-142

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz