Władze Zimbabwe chcą wydzielić fundusz w wysokości 3,5 mld dol. na wypłatę rekompensat dla białych farmerów, których wywłaszczono w poprzedniej dekadzie.

„Ta doniosła chwila jest historyczna pod wieloma względami, przynosi zarówno zamknięcie, jak i nowy początek w historii dyskursu o ziemi w naszym kraju Zimbabwe” – powiedział prezydent afrykańskiego państwa Emmerson Mnangagwa podsumowując spotkanie z szefem Związku Handlowo-Farmerskiego Zimbabwe (CFUZ) Andrew Pascoe. “Po prawie 20 latach konfliktu w sprawie ziemi, przedstawiciele farmerów, którzy utracili działki w wyniku programu szybkiej reformy, oraz przedstawiciele rządu mogli spotkać się razem, aby dostrzec rozwiązanie tego konfliktu. Dla mnie to nic innego jak cud. Moim marzeniem było, że zobaczę ten dzień”.

Zgodnie z porozumieniem jakie zawarli Mnangagwa i Pascoe władze Zimbabwe wydzielą na poczet rekompensat dla białych farmerów. Połowa tej kwoty ma zostać wypłacona już w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a reszta w ciągu pięciu lat od podpisania umowy.

Ministerstwo Finansów Zimbabwe zapowiedziało już, że aby zrealizować te zobowiązanie wyemituje specjalne obligacje, a także zwróci się do międzynarodowych aktorów o wsparcie bezzwrotne. Jak podkreślił prezydent Mnangagwa, którego zacytował w środę portal telewizji CNN – “Rząd Zimbabwe nie ma żadnego zobowiązania do rekompensaty za nabytą ziemię. Zawarcie przez nas umowy nie rodzi żadnej odpowiedzialności w tym zakresie”. Rekompensaty mają bowiem dotyczyć sprzętu należącego niegdyś do białych farmerów.

Wywłaszczenia białych farmerów były prowadzone w Zimbabwe w pierwszej dekadzie XXI wieku na mocy prawa przeforsowanego przez ówczesnego prezydenta kraju Roberta Mugabe. Mnangagwa, który pomógł odsunąć od władzy wieloletniego przywódcę – weterana walki z rządami białej mniejszości w czasach Rodezji w 2017 r., próbuje prowadzić odmienną politykę, ale podpisane przez niego porozumienie spotkało się z krytyką, jako nieprzystające do możliwości finansowych kraju, szczególnie w czasach pandemii koronawirusa SARS CoV-2.

cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply