Wsiewołod Chaplin, kontrowersyjny prawosławny duchowny, zmarł nagle w wieku 52 lat – podała dzisiaj rosyjska redakcja BBC.

„Wszystko to wydarzyło się około 16:30. Ojciec Wsiewołod siedział na ławce w pobliżu swojego kościoła, kiedy nagle źle się poczuł i upadł. Po 15 minutach przyjechała karetka i stwierdzono zgon” – powiedział cytowany przez BBC parafianin Alexander Petrunko. Inny parafianin przekazał informację, że śmierć protojereja była związana z atakiem astmy.

W latach 2009-2015 duchowny był przewodniczącym Synodalnego Wydziału ds. Relacji Cerkwi i Społeczeństwa, pełnił funkcję rzecznika prasowego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Został zwolniony ze stanowiska w związku z utworzeniem nowego działu do spraw relacji Cerkwi ze społeczeństwem i mediami „w celu optymalizacji pracy i zwiększenia wydajności”.

Swoje zwolnienie tłumaczył w rozmowie z BBC nieporozumieniem z patriarchą. Wierzę, że kościół potrzebuje bardziej jasnych i niezależnych głosów, jasnych i niezależnych stanowisk. Nie powinniśmy dostosowywać się do opinii rządzących lub różnych elit społecznych. Uważam, że w cerkwi decyzje – w dowolnym miejscu – powinny być podejmowane wspólnie, poważnie, po dyskusji. Teraz mamy wiele decyzji podejmowanych indywidualnie przez Świętego Patriarchę. To niedobrze, to powinno się zmienić – powiedział.

Czaplin był znany ze swoich bardzo konserwatywnych poglądów. Odnotowując w niedzielę jego śmierć, większość mediów niezależnych w Rosji oceniała, że był osobą “niejednoznaczną” i “kontrowersyjną”. Komentatorzy zwracają uwagę na to, “można było się z nim nie zgadzać”, ale jako oponent wzbudzał szacunek i był barwną postacią.

Czaplin uosabia erę rozwoju cerkwi w ostatnich dziesięcioleciach (…) Ciągle powtarzał, że nie trzeba dostosowywać się do społeczeństwa, urzędników, biurokratów, polityków. I myślę, że właśnie ta jego opozycja spowodowała jego zwolnienie [ze stanowiska przewodniczącego wydziału do spraw interakcji Kościoła i społeczeństwa Synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej]. Jego charakter kształtował się w burzliwym czasie lat 80-90 – powiedział Roman Lunkin, badacz religii BBC.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2014 roku Czaplin bronił wkroczenia rosyjskich wojsk na Ukrainę, nazywając je “misją pokojową i cywilizacyjną”. Przekonywał, że “Krym był dobrym kontratakiem, ale to zbyt mało, utracona została nasza dawna stolica, centrum Rusi – Kijów. Została utracona w efekcie ataku zachodnich wrogich sił”.  W jego opinii „Rosja to trzeci Rzym, jedyny nie zniewolony ośrodek cywilizacji mogącej objawić się jako chrześcijańska”.

Protojerej popierał ideę przeprowadzenia referendum w sprawie karania homoseksualistów. „Takie kontakty seksualne między ludźmi powinny zostać wykluczone z naszego społeczeństwa” – mówił w 2014 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2017 roku, przy okazji odsłonięcia pomnika Kałasznikowa w Moskwie napisał w poście na Facebooku: “Nasza broń jest święta”.

Przy okazji zwycięstwa wyborczego Władymira Putina w 2012 roku powiedział, że świadczy to o tym, że „naród nie jest jak bezmyślne bydło”.

Kresy.pl / BBC Russia / wnp.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply