W Moskwie odsłonięto pomnik Michaiła Kałasznikowa [+VIDEO]

9-metrowy posąg twórcy karabinku Kałasznikowa – jednego z symboli Armii Czerwonej został odsłonięty z udziałem wojska i prawosławnego duchowieństwa.

Posąg przedstawia Michaiła Kałasznikowa dzierżącego stworzony przez siebie karabinek AK-47. W wczorajszym wydarzeniu wziął udział m. in. minister kultury Władimir Miediński, a także zastępca mera Moskwy Petr Biriukow.

To jest marka kultury Rosji – powiedział Miediński, zanim prawosławny duchowny pobłogosławił pomnik. On stworzył broń, która miała bronić jego ojczyzny – powiedział ojciec Konstantin, który błogosławił pomnik Kałasznikowa. W tych słowach odniósł się do podnoszących zarzutów, że poświęcenie wodą posągu projektanta broni jest niestosowne.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjska armia nie chce karabinów „Kałasznikow”

Podczas ceremonii obecna była wojskowa asysta, przysłana przez ministra obrony. Odśpiewano także pieśni wojskowe z czasów drugiej wojny światowej.

Nasza broń jest święta – napisał w poście w serwisie Facebook Wsiewołod Czaplin, były rzecznik Rosyjskiego kościoła prawosławnego.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Kałasznikow stworzył swój karabinek w 1947 roku. W uznaniu zasług Stalin przyznał mu Order Czerwonej Gwiazdy. Obecnie w użyciu na świcie pozostaje ponad 100 milionów karabinków Kałasznikowa. Szacuje się, że żołnierze i bojownicy zabijają rocznie około 250 tys. osób. AK-47 pojawia się na flagach Mozambiku i Hezbollahu, a także w godłach Zimbabwe i Timoru Wschodniego.

Za pomnikiem Kałasznikowa stoi inny, który przedstawia Michała Archanioła zabijającego smoka włócznią. Salawat Szczerbakow, artysta który stworzył obie prace, oświadczył że włócznia w ręce boskiego posłannika symbolizuje AK-47. To symbolizuje także zwycięstwo dobra nad siłami zła – powiedział artysta.

Film z odsłonięcia posągu:

kresy.pl / theguardian.com

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz