W niedzielę francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner ogłosił, że siły porządkowe natychmiast zaprzestaną stosowania w starciach ulicznych granatów z materiałami wybuchowymi.

Decyzja ministra wynika z licznych przypadków ciężkich, prowadzących nawet do amputacji, zranień ręki u osób, które próbowały odrzucać granaty, a te przedwcześnie wybuchały m.in. na manifestacjach „żółtych kamizelek”. Chodzi tu o 190-gramowe granaty typu typu GLI-F4 o potrójnym działaniu – łzawiącym, ogłuszającym i kinetycznym – aktywowane wybuchem 26-gramowego ładunku trotylu.

Nie mają one żadnego szczególnego koloru ani innych oznaczeń i kilka miesięcy temu zdarzyło się, że policja była zmuszona ich użyć, by uwolnić się od zagrożenia, a demonstranci, którzy z własnej chęci brali je w ręce, zostali ciężko ranni. Dlatego uważam, że powinniśmy zrezygnować z GLI-F4 – powiedział Castaner w publicznej telewizji France 3.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i związki policyjne broniły wcześniej GLI-F4, przekonując, że pomagał im odeprzeć napastników nastawionych na ekstremalną przemoc, zwłaszcza podczas starć z „żółtymi kamizelkami” w cotygodniowych protestach w dużych miastach Francji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

GLI-F4 mają zostać zastąpione przez identycznej wielkości granaty typu GM2L zawierające tylko gaz łzawiący i ładunek hukowy. Do 2017 roku w służbie pozostawały granaty OF-F1, których użycia zabroniono po śmierci działacza na rzecz środowiska, Remiego Fraisse, podczas protestu przeciwko budowie tamy.

Francja była do tego momentu jedynym krajem europejskim, który używał wybuchowych granatów przeciwko własnym obywatelom. Według dziennikarza Davida Dufresnea, GLI-F4 spowodowało 33 wypadki, wliczając w to 5 oderwanych dłoni, od początku protestów „żółtych kamizelek”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W lipcu 2019 roku Rada Państwa (najwyższy sąd administracyjny) odrzuciła wniosek Ligi Praw Człowieka i związku zawodowego CGT o zakazanie stosowania GLI-F4 oraz innych rodzajów amunicji o działaniu pośrednim w policyjnych granatnikach.

Kresy.pl / wnp.pl / telegraph.co.uk
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz