W święto Epifanii prawosławni kąpią się w przerębli wyciętej w kształt krzyża po to, by symbolicznie zmyć swoje grzechy.

Prezydent Rosji Władimir Putin zgodnie z prawosławnym zwyczajem związanym ze świętem Epifanii wziął w czwartek wieczorem kąpiel w lodowatej wodzie. Oznacza to symboliczne oczyszczenie się z grzechów.

Jak podaje agencja Reutera, rosyjska telewizja państwowa pokazała Putina, jak wraz z innymi uczestnikami obrzędu zanurzył się w przerębli tradycyjnie wyciętej w kształt krzyża w jeziorze Seliger, około 400 kilometrów na północ od Moskwy, w pobliżu klasztoru zwanego Pustelnią Niłowo – Stołbieńską. Temperatura powietrza w tym czasie wynosiła minus 6 stopni Celsjusza.

Każdego roku w święto Epifanii prawosławni biorą kąpiel w lodowatej wodzie na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie.

Jak pisze portal Interia, komentatorzy wiążą postępowanie Putina z toczącą się kampanią prezydencką w Rosji. Rosyjski prezydent chce przypomnieć prawosławnym wyborcom, że jest osobą wierzącą. Putin, wychowany w czasach komunizmu promującego ateizm, jako prezydent Rosji często bierze udział w religijnych uroczystościach i pozwolił Cerkwi Prawosławnej na odgrywanie znaczącej roli w kraju. Chodziło także zapewne o pokazanie, że rosyjski prezydent wciąż cieszy się dobrym zdrowiem i tężyzną fizyczną. Jak pisze Reuters, Putin „ma doświadczenie w pokazywaniu publicznie swojego torsu”. W 2009 roku pokazano zdjęcia, jak półnagi ujeżdża konia na Syberii, a w sierpniu ubiegłego roku również rozebrany pokazał się podczas wędkowania.

Putin nie był jedynym znanym politykiem, który wziął tradycyjną kąpiel związaną z Epifanią. Jak podają Izwiestia, mer Kijowa Witalij Kliczko wraz z miejskimi urzędnikami i niektórymi deputowanymi wykąpał się w rzece w kijowskim parku Natałka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Reuters / Interia / Izwiestia
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz