W święto Epifanii prawosławni kąpią się w przerębli wyciętej w kształt krzyża po to, by symbolicznie zmyć swoje grzechy.

Prezydent Rosji Władimir Putin zgodnie z prawosławnym zwyczajem związanym ze świętem Epifanii wziął w czwartek wieczorem kąpiel w lodowatej wodzie. Oznacza to symboliczne oczyszczenie się z grzechów.

Jak podaje agencja Reutera, rosyjska telewizja państwowa pokazała Putina, jak wraz z innymi uczestnikami obrzędu zanurzył się w przerębli tradycyjnie wyciętej w kształt krzyża w jeziorze Seliger, około 400 kilometrów na północ od Moskwy, w pobliżu klasztoru zwanego Pustelnią Niłowo – Stołbieńską. Temperatura powietrza w tym czasie wynosiła minus 6 stopni Celsjusza.

Każdego roku w święto Epifanii prawosławni biorą kąpiel w lodowatej wodzie na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie.

Jak pisze portal Interia, komentatorzy wiążą postępowanie Putina z toczącą się kampanią prezydencką w Rosji. Rosyjski prezydent chce przypomnieć prawosławnym wyborcom, że jest osobą wierzącą. Putin, wychowany w czasach komunizmu promującego ateizm, jako prezydent Rosji często bierze udział w religijnych uroczystościach i pozwolił Cerkwi Prawosławnej na odgrywanie znaczącej roli w kraju. Chodziło także zapewne o pokazanie, że rosyjski prezydent wciąż cieszy się dobrym zdrowiem i tężyzną fizyczną. Jak pisze Reuters, Putin „ma doświadczenie w pokazywaniu publicznie swojego torsu”. W 2009 roku pokazano zdjęcia, jak półnagi ujeżdża konia na Syberii, a w sierpniu ubiegłego roku również rozebrany pokazał się podczas wędkowania.

Putin nie był jedynym znanym politykiem, który wziął tradycyjną kąpiel związaną z Epifanią. Jak podają Izwiestia, mer Kijowa Witalij Kliczko wraz z miejskimi urzędnikami i niektórymi deputowanymi wykąpał się w rzece w kijowskim parku Natałka.

Kresy.pl / Reuters / Interia / Izwiestia

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply