Rosja odwołuje spotkanie dot. inspekcji zbrojeń. Miało odbyć się we wtorek

Rosja „jednostronnie odłożyła” negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń jądrowych z USA, które miały się odbyć w Kairze w tym tygodniu, poinformował w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu.

Jak przekazał portal NBC News, Rosja „jednostronnie odłożyła” negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń jądrowych z USA, które miały się odbyć w Kairze w tym tygodniu, poinformował w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu.

Rozmowy miały się rozpocząć we wtorek w stolicy Egiptu i koncentrować się na wznowieniu corocznych inspekcji, zgodnie z wymogami traktatu Nowy START o redukcji zbrojeń strategicznych (New START), ostatniego ważnego traktatu o kontroli zbrojeń między dwoma mocarstwami jądrowymi.

Zobacz też: Rosja nie będzie wpuszczać inspekcji w ramach traktatu New START

USA i Rosja wspólnie uzgodniły zawieszenie inspekcji w marcu 2020 r., gdy wybuchła pandemia. W odpowiedzi na poparcie Waszyngtonu dla Ukrainy po inwazji Rosji w lutym Moskwa zawiesiła inspekcje w sierpniu.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że Rosja przełożyła ostatnią serię spotkań i „oświadczyła, że ​​zaproponuje nowe daty”.

„Stany Zjednoczone są gotowe zmienić termin w najbliższym możliwym terminie, ponieważ wznowienie inspekcji jest priorytetem dla utrzymania traktatu jako instrumentu stabilności” – poinformował rzecznik.

Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu, powiedział, że celem rozmów było skupienie się na Traktacie Nowy START i uniknięcie zboczenia na tematy dotyczące Ukrainy.

Spotkanie i traktat reprezentują „nasze zaangażowanie w redukcję ryzyka, stabilność strategiczną, coś, w co pozostajemy zaangażowani, coś, co leży głęboko w dwustronnym interesie i mamy nadzieję, że nadchodzące spotkanie będzie konstruktywne” – powiedział.

Price dodał, że Stany Zjednoczone „wyjaśniły Rosji”, że spór obu krajów w sprawie „niesprowokowanej wojny Rosji z Ukrainą” nie przeszkodził rosyjskim inspektorom „w przeprowadzaniu inspekcji traktatu New START w Stanach Zjednoczonych”.

Rose Gottemoeller, była zastępca sekretarza generalnego NATO, powiedziała, że ​​nie jest ostatecznie zaniepokojona ostatnim opóźnieniem. Powiedziała, że ​​w tym momencie wydawało się to konieczne „ze względów technicznych”.

„Często zarówno nasz rząd, jak i ich rząd potrzebują dodatkowego czasu na ukończenie pracy” – powiedziała.

Kresy.pl/NBC News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply