Rosja może podjąć pewnie kroki w kierunku uznania rządu talibów w Afganistanie na arenie międzynarodowej, poinformował w poniedziałek w rozmowie z TASS specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Afganistanu, dyrektor Drugiego Departamentu Azjatyckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zamir Kabułow.

Jak przekazała agencja prasowa TASS, Rosja może podjąć pewnie kroki w kierunku uznania rządu ruchu talibów w Afganistanie na arenie międzynarodowej, poinformował w poniedziałek specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Afganistanu, dyrektor Drugiego Departamentu Azjatyckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zamir Kabułow.

Rosyjski dyplomata zwrócił uwagę na międzynarodowe akcje humanitarne mające na celu niesienie pomocy ludności cywilnej w Afganistanie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

880.18 PLN    (4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Oczywiście społeczności międzynarodowej i organizacjom humanitarnym należy się wdzięczność za ich odpowiednie wysiłki w szczególności za dostarczanie pomocy humanitarnej i odmrażanie niektórych aktywów finansowych. Fakt, że te akcje humanitarne są prowadzone, pokazuje, że istnieje pewien wzrost zaufania do rządzącego reżimu. To zasługa talibów” – uważa rosyjski dyplomata.

„Pomimo stosunkowo powszechnych ostrzeżeń przed początkiem zimy o nadciągającej katastrofie humanitarnej, teraz, gdy jesteśmy w środku sezonu zimowego, takie alarmujące oceny i prognozy słabną” – zaznaczył. „O pewnym pozytywnym nastawieniu do talibów świadczą również trwające zagraniczne kontakty polityczne i gospodarcze z zagranicą oraz starania niektórych krajów o stopniowe wznowienie ich dyplomatycznej lub konsularnej obecności w Kabulu. Wszystko to sugeruje kroki w kierunku oficjalnego międzynarodowego uznania reżimu talibów” – podkreślił rosyjski poseł.

Zobacz też: Talibowie będą importować energię z Uzbekistanu

W październiku w Moskwie odbyły się rozmowy z przedstawicielami Talibów. Podczas negocjacji, na których byli obecni również przedstawiciele innych państw azjatyckich: Chin, Pakistanu, Indii, Iranu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wzywał rządzących Afganistanem do tworzenia organów władzy „odzwierciedlających nie tylko wszystkie grupy etniczne, ale i wszystkie siły polityczne”.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz