Będzie potrzebna nowa umowa koalicyjna albo czeka nas rozpad rządu – podał portal „RMF24” w środę. Medium informuje, że w takim tonie, choć wciąż nieoficjalnie, wypowiadają się politycy trzech partii tworzących Zjednoczoną Prawicę.

Nowa umowa miałaby określić nowy skład rządu, a także co dalej z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi oraz Krajowym Planem Odbudowy. Portal podaje, że we wtorek rząd musiał w ostatniej chwili wycofać spod sejmowego głosowania ustawę o ostatecznej likwidacji OFE, ponieważ Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zapowiadała, że go nie poprze.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Byłaby to kolejna kość niezgody pomiędzy koalicyjnymi partnerami. Solidarna Polska blokuje bowiem szykowany przez premiera Nowy Ład oraz Krajowy Plan Odbudowy.

Zobacz także: „DGP”: KE chce zmian w Krajowym Planie Odbudowy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku przywódcy 27 unijnych państw zawarli podczas szczytu UE w Brukseli „kompromisowe” porozumienie polegające na tym, że Polska i Węgry zrezygnowały z zawetowania unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy. Będą one powiązane z pozostającym w mocy niezmienionym rozporządzeniem o mechanizmie „pieniądze za praworządność”. W zamian oba kraje uzyskały jedynie niewiążącą prawnie deklarację szczytu UE, że rozporządzenie nie będzie stosowane zanim na temat jego zgodności z unijnym prawem wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem brukselskiej korespondentki RMF FM dojdzie do tego najwcześniej w 2022 roku. Deklaracja zawiera też zapewnienie, że mechanizm praworządności będzie obiektywny i sprawiedliwy, ograniczony do ochrony unijnych pieniędzy przed niewłaściwym wykorzystaniem oraz że nie będzie naruszał traktatowych kompetencji państw członkowskich. Premier Mateusz Morawiecki osiągnięte porozumienie przedstawił wówczas w kategoriach sukcesu, podkreślając, że Polska otrzyma z budżetu UE 770 mld złotych. Według niego „pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami”, które jakoby blokują wykorzystanie mechanizmu przeciwko Polsce. Z kolei Zbigniew Ziobro krytykował wówczas rezultat szczytu. Krajowy Fundusz Odbudowy wynika z europejskiego Funduszu Odbudowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Solidarna Polska krytykuje unijny cel klimatyczny, na który zgodził się Morawiecki

Pretensje wewnątrz koalicji rządzącej ma także artykułować Jarosław Gowin. Lider Porozumienia nie może bowiem usunąć z rządu ludzi, którzy usiłowali odebrać mu władzę w partii. „Obecny skład rządu nie odzwierciedla treści umowy koalicyjnej, ale są też inne punkty, o których rozmawiamy z dala od kamer telewizyjnych” – portal „RMF24” cytuje środową wypowiedź Jarosława Gowina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„To rządowe przesilenie sprawi, że likwidacja OFE opóźni się o kilka miesięcy, a może i dłużej” – pisze portal.

Zobacz także: Sondaż United Surveys: Solidarna Polska i Porozumienie bez szans na samodzielne wejście do Sejmu

Czytaj także: Solidarna Polska nie poprze przepisu o bezkarności urzędniczej w ustawie covidowej

rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz