Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, najwyższy wynik wyborczy uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, jednak partia Jarosława Kaczyńskiego nie zdobyłaby większości – pokazują wyniki sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Pomniejsi członkowie Zjednoczonej Prawicy – Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina – nie mieliby szans na samodzielne wejście do parlamentu.

Ankietowanym zostały przedstawione dwa warianty – podaje portal RMF 24 w poniedziałek. W pierwszym cała Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) startowałaby z jednej listy, tak jak miało to miejsce w 2015 i 2019 roku. W drugim PiS, SP i Porozumienie startowałyby samodzielnie. W pierwszym zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, uzyskując wynik 33,3 proc. Koalicja zdobyłaby 208 mandatów, czyli znacznie mniej niż potrzeba do rządzenia (231). W przypadku niezdecydowanych wyborców (11,2 proc. deklaruje, że nie wie, na kogo zagłosuje), wówczas wynik PiS-u spadłby do 198. Na drugim miejscu uplasowałaby się Polska 2050 Szymona Hołowni – 19 proc. głosów (odpowiednio 110 i 104 mandaty). Trzecie miejsce zdobyłaby Koalicja Obywatelska- sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej. Koalicja otrzymałaby 17,9 proc. głosów – 102 mandaty (97 bez niezdecydowanych).

Na czwartym miejscu uplasowałaby się Lewica(Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Partia Razem) – wskazało ją 8,9 proc. ankietowanych (odpowiednio 41 i 38 posłów).

PSL-Koalicja Polska(4,9 proc.) oraz Konfederacja(4,8 proc.) znalazłyby się poza Sejmem. Po odjęciu osób niezdecydowanych, sytuacja obu partii byłaby lepsza (12 i 11 mandatów).

W przypadku podziału w Zjednoczonej Prawicy, wybory wciąż wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 30,2 proc. głosów – 196 mandatów (191 bez niezdecydowanych). Porozumienie Jarosława Gowina (1,8 proc. głosów) i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (2,2 proc.) znalazłyby się jednak poza Sejmem. Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni – 16,7 proc. (99 mandatów, 96 bez niezdecydowanych). Trzecie miejsce – Koalicja Obywatelska (16,2 proc. głosów, 96 mandatów, 93 bez niezdecydowanych).

Lewica otrzymałaby 10,3 proc. głosów (53 mandaty w Sejmie lub 52 po odjęciu osób niezdecydowanych).

PSL-Koalicja Polska weszłaby do Sejmu z wynikiem 5 proc. (15 mandatów).

Konfederacja z wynikiem 4,7 proc. głosów pozostałaby poza Sejmem (przy pominięciu niezdecydowanych sojusz mógłby liczyć na 12 mandatów).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tym wariancie 13 proc. ankietowanych nie wie na kogo oddałoby głos.

Frekwencja wyniosłaby 54,5 proc. 42,1 proc. deklaruje niechęć do udziału w głosowaniu.

Zobacz także: Sondaż: Solidarna Polska wchodzi do Sejmu samodzielnie

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz