Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził zamiar zastąpienia Ministra Obrony Ukrainy. Zełenski powiedział, że w tym tygodniu parlament zostanie poproszony o podjęcie decyzji.

Jak informują ukraińskie media, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził zamiar zastąpienia Ministra Obrony Ukrainy. Zełenski powiedział, że w tym tygodniu parlament zostanie poproszony o podjęcie decyzji.

Na czele Ministerstwa Obrony ma stanąć Rustem Umerow.

“Chcę to teraz nakreślić. Postanowiłem zastąpić Ministra Obrony Ukrainy. Oleksii Reznikov przeżył ponad 550 dni wojny na pełną skalę. Uważam, że ministerstwo potrzebuje nowego podejścia i innych form interakcji zarówno z wojskiem, jak i całym społeczeństwem” – powiedział Zełenski.

Według niego Rada Najwyższa Ukrainy dobrze zna tę osobę: „Umerowa nie trzeba przedstawiać”.

„Oczekuję, że parlament poprze tę kandydaturę. Jesień to czas wzmacniania się” – dodał Zełenski.

Rustem Umerow jest pochodzenia krymskotatarskiego. Przed wejściem do polityki był biznesmenem, inwestorem, filantropem i doradcą przywódcy narodu krymskotatarskiego Mustafy Dżemilewa.

Umerov rozpoczął karierę w 2004 roku w firmie telekomunikacyjnej, zajmując różne stanowiska kierownicze. Później, w 2013 roku założył firmę inwestycyjną ASTEM i Fundację ASTEM.

Jak wynika z zaświadczenia znajdującego się na stronie internetowej Funduszu Majątku Państwowego, Rustem Umerow urodził się w Uzbekistanie, a później mieszkał w Ałuszcie. Jeśli chodzi o wykształcenie, Umerow posiada tytuł licencjata z ekonomii i tytuł magistra finansów uzyskany w Narodowej Akademii Zarządzania.

Według ukraińskich mediów zwolnienie Reznikowa ma związek ze skalą korupcji w komisjach wojskowych.

“Dlaczego minister obrony jeszcze nie został zdymisjonowany? Po tych wszystkich aferach? Nawet jeżeli nie ma z nimi związku, wygląda na to, że nie jest w stanie skutecznie walczyć z korupcją” – mówił Rzeczpospolitej Ołeksij Honczarenko.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply