Ukraina poinformowała w poniedziałek, że wojska broniące Charkowa, odparły siły rosyjskie i dotarły aż do granicy z Rosją – przekazała agencja prasowa Reuters.

W obwodzie charkowskim Ukraińcy z jednego z batalionów Obrony Terytorialnej odepchnęli rosyjskie wojska i dotarli do odcinka granicy ukraińsko-rosyjskiej – przekazała agencja prasowa Reuters.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować relacji z pola bitwy i nie było jasne, ile wojsk dotarło do granicy z Rosją.

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poście na Facebooku, że 227. batalion 127. brygady ukraińskich sił zbrojnych dotarł do granicy z Rosją.

Gubernator obwodu charkowskiego Oleg Siniegubow napisał na Telegramie, że żołnierze 227. batalionu przywrócili znak na granicy państwowej.

„Dziękujemy wszystkim, którzy ryzykując życiem wyzwalają Ukrainę od rosyjskich najeźdźców” – powiedział Siniegubow.

Rosyjska inwazja nie idzie zgodnie z planem Moskwy, a Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę – oświadczył w niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej po dwudniowych nieformalnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Berlinie. “Wycofują się z Charkowa, a ich główna ofensywa w Donbasie utknęła w martwym punkcie” – dodał.

“Nowa koncepcja strategiczna NATO będzie planem działania w epoce strategicznej rywalizacji” – zapowiedział sekretarz generalny NATO. Zadeklarował, że Sojusz jest gotowy wzmocnić gwarancje bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w czasie poprzedzającym ich akcesję do NATO. Podkreślił, że Turcja, która zgłosiła obiekcje wobec wejścia tych krajów do NATO, dała do zrozumienia, że nie planuje “blokować” tego procesu – podaje PAP.

Zobacz także: Analitycy: ogromne straty Rosjan pod Biłohoriwką – utracono sprzęt całej BTG [+VIDEO/+FOTO]

Jak informowaliśmy, brytyjski wywiad przekazał w niedzielę, że rosyjska ofensywa w Donbasie straciła impet i została znacznie opóźniona. Pomimo początkowych postępów na niewielką skalę, Rosji nie udało się osiągnąć znaczących zdobyczy terytorialnych w ciągu ostatniego miesiąca, jednocześnie utrzymując stale wysoki poziom strat.

W sobotę także kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku maja resort obrony Wielkiej Brytanii przekazał, że ponad 25 proc. jednostek zaangażowanych przez Rosję do inwazji na Ukrainę stała się prawdopodobnie niezdolna do dalszej walki. Niektóre z najbardziej elitarnych jednostek rosyjskich, w tym Siły Powietrznodesantowe, WDW, miały ponieść największe straty.

Przypomnijmy, że według szacunków brytyjskich i amerykańskich urzędników z początku maja na wojnie zginęło już ponad 15 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosyjskie wojsko wciąż mierzy się również z „problemami z morale i spójnością”, szczególnie, że batalionowe grupy taktyczne kierowane z powrotem do walki w Donbasie są uzupełniane poborowymi.

Kresy.pl/Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply