Reuters: Rosyjscy hakerzy zaatakowali Microsoft

Amerykańska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury stwierdziła, że wspierani przez rosyjski rząd hakerzy wykorzystali dostęp do witryny Microsoftu w celu kradzieży korespondencji między urzędnikami a gigantem technologicznym.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, Amerykańska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury stwierdziła, że wspierani przez rosyjski rząd hakerzy wykorzystali dostęp do witryny Microsoftu w celu kradzieży korespondencji między urzędnikami a gigantem technologicznym.

W dyrektywie z 2 kwietnia agencja ostrzegła, że hakerzy wykorzystują dane uwierzytelniające udostępniane pocztą elektroniczną w celu włamania się do systemów klientów Microsoftu, w tym systemów nieokreślonej liczby agencji rządowych.

Zobacz też: Rosyjscy hakerzy przyznali się do ataku na strony internetowe parlamentu Finlandii

CISA odmówiła podania nazw agencji, których mogło to dotyczyć. Firma Microsoft oświadczyła w e-mailu, że „współpracuje z naszymi klientami, aby pomóc im w dochodzeniu i łagodzeniu skutków. Obejmuje to współpracę z CISA nad dyrektywą awaryjną mającą na celu zapewnienie wytycznych agencjom rządowym”.

Ambasada Rosji w Waszyngtonie, która w przeszłości zaprzeczała, że stoi za kampaniami hakerskimi, nie odpowiedziała na wiadomość z prośbą o komentarz.

CISA ostrzegła, że hakerzy mogli atakować także grupy pozarządowe.

„Wydobywanie firmowej poczty e-mail firmy Microsoft mogło również mieć wpływ na inne organizacje” – stwierdziła CISA, zachęcając klientów do skontaktowania się z firmą Microsoft w celu uzyskania dalszych szczegółów.

W dniu oficjalnego przystąpienia Finlandii do NATO, padły strony internetowe parlamentu oraz przedsiębiorstwa transportu miejskiego w Helsinkach. Celem ataków były też m.in. witryna premier Sanny Marin oraz Centrum Badań Technologicznych – podkreśla agencja STT. Rosyjska grupa hakerów przyznała się do ataków. “Uderzyliśmy w stronę fińskiego parlamentu, ponieważ rusofobiczne władze przyłączyły dziś kraj do NATO”  – miała napisać grupa w serwisie Telegram.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply