Resort obrony odpowiedział na interpelację ws. zakupów bezzałogowych aparatów latających

We wtorek na na stronach Sejmu RP opublikowana została odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską Anny Pieczarki (Prawo i Sprawiedliwość) w kwestii działań związanych z zakupami bezzałogowych aparatów latających na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Odpowiedzi udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Podkreślił, że „resort obrony narodowej, w ramach obowiązujących ram formalno-prawnych, dąży do jak największej możliwości zaangażowania polskiego przemysłu obronnego w programach modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, w tym – uwzględniających bezzałogowe statki powietrzne. Możliwości wykorzystania polskiego przemysłu zbrojeniowego w procesie wprowadzania na wyposażenie Sił Zbrojnych RP dronów są określane m.in. w trakcie analizy prowadzonej w ramach procesu oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, która umożliwia lokowanie szczególnych zadań w polskim przemyśle, adekwatnie do poziomu potencjału i zdolności technologicznych polskich przedsiębiorców”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz wskazał, że w ostatnich latach zakupiono amerykańskie BQ-21A Blackjack (na bazie międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi, zakup sfinansowany poprzez program pomocy wojskowej FMF) oraz FlyEye (umowa z Grupą WB), taktyczne bezzałogowe aparaty latające krótkiego zasięgu Orlik (umowa z Polską Grupą Zbrojeniową S.A.), a także mikro MayFly (umowa z Asseco Poland S.A.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: „Fakt”: W 2017 roku MON obiecał 1000 sztuk amunicji krążącej dla wojska, dostarczono tylko 100

Wszczęte zostało również postępowanie przetargowe w sprawie bezzałogowych aparatów latających krótkiego zasięgu pionowego startu Albatros, które przeznaczone są dla Marynarki Wojennej. Trwają także negocjacje z konsorcjum polskich firm, którego liderem jest PGZ S.A. Dotyczy ono zakupu aparatów klasy mini Wizjer. Wojciech Skurkiewicz zaznaczył, że trwa również faza realizacyjna dla zakupu bezzałogowych aparatów latających średniego zasięgu Gryf.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Program Ważka znajduje się w fazie analityczno-koncepcyjnej. Podobnie program Gladius (poszukiwawczo-uderzeniowy).

Resort obrony planuje także w dalszej kolejności zakup bezzałogowych aparatów latających szczebla operacyjnego Zefir.

Zobacz także: Interpelacja poselska w sprawie karabinka Grot

sejm.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz