We wrześniu nadwyżka handlowa Chin w handlu z USA wyniosła 34,1 mld dolarów, przy wzroście eksportu o 13 procent.

Według oficjalnych danych ogłoszonych w piątek przez Pekin, we wrześniu nadwyżka handlowa Chin w handlu z USA sięgnęła rekordowego poziomu 34,1 mld dolarów.

Dziennik „Washington Post” komentuje, że informacje te zapewne jeszcze bardziej zaognią spór handlowy Chiny-Stany Zjednoczone.

Wzrost chińskiej nadwyżki handlowej był napędzany przez rosnący w ubiegłym miesiącu chiński eksport do Stanów Zjednoczonych, który według danych urzędu celnego wzrósł o 13 procent. Nastąpiło to pomimo wprowadzenia w środku września przez prezydenta USA Donalda Trumpa taryf na towary z Chin warte 200 mld dol. W odpowiedzi Pekin wprowadził cła odwetowe na amerykańskie towary wartości 60 mld dol. W tym przypadku mogło to mieć pewien wpływ na import produktów z USA, gdyż spadł on we wrześniu o 9 proc.

Ogólnie, nadwyżka handlowa Chin w handlu z USA przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku wyniosła 226 mld dol. Dal porównania, w tym samym okresie poprzedniego roku było to 196 mld dol.

Zarząd chińskiego urzędu celnego oświadczył w piątek, według doniesień państwowego dziennika China Daily, że bezpośredni i pośredni wpływ spowodowany przez ciągłe tarcia handlowe jest „sterowny”. Jednocześnie Li Kuiwen, rzecznik urzędu twierdzi, że globalny handel wciąż będzie zmagał się z wyzwaniami, gdyż tarcia handlowe na linii USA-Chiny „eskalują” i wciąż istnieją „inne niestabilne czynniki spowodowane szeregiem gospodarczych czynników niepewności na świecie”.

Wcześniej informowaliśmy, że w sierpniu deficyt USA w handlu z Chinami wzrósł o 4,9 proc. i osiągnął rekordową wartość 38,6 mld dolarów. Całościowo, deficyt handlowy USA wzrósł w porównaniu z lipcem o 6,4 proc., sięgając 53,2 mld dolarów. To najwyższy poziom od pół roku.

Według danych Departamentu Handlu, w sierpniu amerykański import wzrósł o 0,6 proc., a eksport spadł o 0,8 proc. Rekordowy deficyt stwierdzono również w USA w handlu z Meksykiem. W miesiącu, kiedy napięcia we wzajemnych stosunkach opadały, deficyt wzrósł z 5,5 mld dolarów do 8,7 mld dolarów.

Przeczytaj: USA i Chiny eskalują wojnę celną

washingtonpost.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply