Lwów: w szkołach odśpiewają „Czerwoną Kalinę”, na ulicach uczczą UPA

W ramach obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy, przypadającego 14 października, uznawanego za rocznicę powstania UPA, dzieci w lwowskich szkołach mają w tym samym czasie odśpiewać „Czerwoną Kalinę”, nazywaną hymnem Strzelców Siczowych, ale także UPA. Zaplanowano też m.in. uroczysty pochówek bojówkarzy UPA na Cmentarzu Łyczakowskim, a także marsze z udziałem upowców i ku czci UPA.

Dziś, w piątek 12 września, w ramach ogólnomiejskiej akcji w lwowskich szkołach uczniowie i nauczyciele mają jednocześnie odśpiewać „Czerwoną kalinę”, określają mianem hymnu Strzelców Siczowych. Ma ona zostać wykonana z okazji rocznicy utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

Przeczytaj: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakach 1918-19. Preludium Wołynia

Jak poinformowała służba prasowa Rady Miejskiej Lwowa, akcja „Pieśń to most przez stulecia” ma zostać przeprowadzona punktualnie o 12 w południe we wszystkich szkołach początkowych, podstawowych i średnich we Lwowie. Wykonanie może być dowolne, a do śpiewania zachęcano też nauczycieli.

Przypomnijmy, że „Czerwona kalina” to nie tylko hymn Strzelców Siczowych, ale również jedna z najważniejszych pieśni UPA, czasem określana mianem jej nieoficjalnego hymnu. Była ona bardzo popularna wśród upowców i często przez nich śpiewana.

Czytaj również: Prezydent Ukrainy: Młodzież ma się wychowywać na ideałach UPA i ZURL

Akcja to element obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy, święta narodowego przypadającego 14 października, w umowną rocznicę utworzenia UPA.We Lwowie obchody zaczynają się już dziś i potrwają do niedzieli. W tym czasie ma m.in. zostać poświęcony Dom Bojownika, prowadzone będą modlitwy za Ukraińców poległych w walkach.

W niedzielę 14 października odbędzie się Marsz Obrońcy Ukrainy, z paradą sprzętu wojskowego. Wezmą w nim udział żołnierze, weterani walk w Donbasie a także członkowie UPA. Zaplanowano także „inscenizację historyczną” w Parku Na Wałach, zatytułowaną „Bitwa oddziałów UPA z wojskami NKWD”.

PRZECZYTAJ: Poroszenko: wyczyny UPA na zawsze będą przykładem dla Ukraińców

Na Cmentarzu Łyczakowskim, przy pomniku nieznanego bojownika UPA, ma odbyć się powtórny pochówek bojówkarzy UPA z honorami.

Środowiska neobanderowskie organizują 14 października własny „Marsz UPA”, pod hasłem „Zwróćmy Ukrainę Ukraińcom”. Uczestniczy w tym szereg organizacji, m.in. partia Swoboda, Prawy Sektor, Korpus Narodowy, a także neonazistowska organizacja C14. Udział weźmie też Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i współczesna Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów. Jednym z głównych punktów wydarzenia będzie próba pobicia rekordu w równoczesnym śpiewaniu hymnu OUN, „Zrodyłyś my wełykoji hodyny”, będącym od pewnego czasu także nowym marszem ukraińskiej armii. Po raz pierwszy został oficjalnie wykonany podczas parady wojskowej z okazji ostatniego Dnia Niepodległości Ukrainy.

Przeczytaj: Marsze ku czci UPA przeszły ulicami Kijowa i innych miast na Ukrainie [+VIDEO / +FOTO]

Zaxid.net / facebook.com / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. marvix
    marvix :

    Macie Sikorski co chcieliście… panoszącą się na wschodzie nazistowską ukraińską swołycz. Durniu. Zachciało ci się bawić w politykę, a głupiś jak Jasio z pod budki z piwem. Pardom, nawet Jasio jest mądrzejszy od inteligenta z Oxfordu biegającego po Kaukazie z kauachem (lata 80-te). Ale rachunek zostanie Ci jeszcze wystawiony..