Lwów: w szkołach odśpiewają „Czerwoną Kalinę”, na ulicach uczczą UPA

W ramach obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy, przypadającego 14 października, uznawanego za rocznicę powstania UPA, dzieci w lwowskich szkołach mają w tym samym czasie odśpiewać „Czerwoną Kalinę”, nazywaną hymnem Strzelców Siczowych, ale także UPA. Zaplanowano też m.in. uroczysty pochówek bojówkarzy UPA na Cmentarzu Łyczakowskim, a także marsze z udziałem upowców i ku czci UPA.

Dziś, w piątek 12 września, w ramach ogólnomiejskiej akcji w lwowskich szkołach uczniowie i nauczyciele mają jednocześnie odśpiewać „Czerwoną kalinę”, określają mianem hymnu Strzelców Siczowych. Ma ona zostać wykonana z okazji rocznicy utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.Przeczytaj: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakach 1918-19. Preludium Wołynia

Jak poinformowała służba prasowa Rady Miejskiej Lwowa, akcja „Pieśń to most przez stulecia” ma zostać przeprowadzona punktualnie o 12 w południe we wszystkich szkołach początkowych, podstawowych i średnich we Lwowie. Wykonanie może być dowolne, a do śpiewania zachęcano też nauczycieli.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że „Czerwona kalina” to nie tylko hymn Strzelców Siczowych, ale również jedna z najważniejszych pieśni UPA, czasem określana mianem jej nieoficjalnego hymnu. Była ona bardzo popularna wśród upowców i często przez nich śpiewana.

Czytaj również: Prezydent Ukrainy: Młodzież ma się wychowywać na ideałach UPA i ZURL

Akcja to element obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy, święta narodowego przypadającego 14 października, w umowną rocznicę utworzenia UPA.We Lwowie obchody zaczynają się już dziś i potrwają do niedzieli. W tym czasie ma m.in. zostać poświęcony Dom Bojownika, prowadzone będą modlitwy za Ukraińców poległych w walkach.

W niedzielę 14 października odbędzie się Marsz Obrońcy Ukrainy, z paradą sprzętu wojskowego. Wezmą w nim udział żołnierze, weterani walk w Donbasie a także członkowie UPA. Zaplanowano także „inscenizację historyczną” w Parku Na Wałach, zatytułowaną „Bitwa oddziałów UPA z wojskami NKWD”.

PRZECZYTAJ: Poroszenko: wyczyny UPA na zawsze będą przykładem dla Ukraińców

Na Cmentarzu Łyczakowskim, przy pomniku nieznanego bojownika UPA, ma odbyć się powtórny pochówek bojówkarzy UPA z honorami.

Środowiska neobanderowskie organizują 14 października własny „Marsz UPA”, pod hasłem „Zwróćmy Ukrainę Ukraińcom”. Uczestniczy w tym szereg organizacji, m.in. partia Swoboda, Prawy Sektor, Korpus Narodowy, a także neonazistowska organizacja C14. Udział weźmie też Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i współczesna Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów. Jednym z głównych punktów wydarzenia będzie próba pobicia rekordu w równoczesnym śpiewaniu hymnu OUN, „Zrodyłyś my wełykoji hodyny”, będącym od pewnego czasu także nowym marszem ukraińskiej armii. Po raz pierwszy został oficjalnie wykonany podczas parady wojskowej z okazji ostatniego Dnia Niepodległości Ukrainy.

Przeczytaj: Marsze ku czci UPA przeszły ulicami Kijowa i innych miast na Ukrainie [+VIDEO / +FOTO]

Zaxid.net / facebook.com / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. marvix :

    Macie Sikorski co chcieliście… panoszącą się na wschodzie nazistowską ukraińską swołycz. Durniu. Zachciało ci się bawić w politykę, a głupiś jak Jasio z pod budki z piwem. Pardom, nawet Jasio jest mądrzejszy od inteligenta z Oxfordu biegającego po Kaukazie z kauachem (lata 80-te). Ale rachunek zostanie Ci jeszcze wystawiony..