Ukraiński prezydent przekazał, powołując się na wnioski wojskowych, że przerwanie rosyjskiego oblężenia Mariupola za pomocą środków wojskowych jest obecnie niemożliwe.

Jak podaje agencja Ukrinform, Wołodymyr Zełenski skomentował na niedzielnej konferencji prasowej w Kijowie z premierem Kanady Justinem Trudeau sytuację Mariupola, gdzie w oblężonych zakładach Azowstal bronią się żołnierze pułku Azow.

„Nie da się odblokować miasta Mariupol środkami wojskowymi. Dziś jest to niemożliwe” – powiedział Zełenski. Według niego Ukraina nie dysponuje obecnie bronią, która pozwoliłaby na odsiecz Mariupola.

“To nie są opinie, to są wnioski kierownictwa naszej armii” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Prezydent przypomniał, że z zakładów Azowstal udało się ewakuować wszystkich cywilów. Nie jest to możliwe w odniesieniu do żołnierzy, ponieważ, jak wskazał Zełenski, nie zgadza się na to Rosja.

„Rosja wymienia wojskowych tylko wtedy, gdy są jeńcami, na jeńców. Taka jest sytuacja” – powiedział ukraiński prezydent.

Głowa ukraińskiego państwa obiecała, że Ukraina odzyska wszystkie swoje terytoria „kiedy będzie taka możliwość”.

Oblężony w zakładach Azowstal w Mariupolu pułk Azow zorganizował w niedzielę konferencję prasową online, na której padły gorzkie słowa pod adresem rządu w Kijowie. Zastępca dowódcy pułku Swiatosław Pałamar ps. „Kałyna” zarzucił ukraińskim władzom, że pozostawiły jego jednostkę osamotnioną w walce z Rosjanami. Według niego przed 24 lutego władze „przeszkadzały” Azowowi w organizacji obrony Mariupola. Zastępca dowódcy pułku zarzucił rządowi w Kijowie, że popełnił „liczne błędy w obronie Mariupola” i faktycznie poniósł porażkę przy obronie miasta.

Jak informowaliśmy, premier Kanady Justin Trudeau przyjechał 8 maja na Ukrainę. Przed spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim odwiedził Irpień w obwodzie kijowskim.

Kresy.pl / Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Cami
    Cami :

    CHyba juz dawno stalo sie jasne ze Nowa Ukraina pozbywa sie ruskimi rekoma wyznawcow nazizmu ze swojego spoleczenstwa 🙁 mieli bodajze dwa tyg zeby tam dojechac z armia zanim sie zaczelo, jak sie ruskie zaczely spod Kijowa wycofywac – ale jakos sie nie kwapili, gdzies czytalem ze nie moga tam ruszyc bo tam po drodze stepy i pola czyli otwarte tereny gdzie ich ruskie zdmuchna zanim dojada 🙁