Koordynator z ramienia Unii Europejskiej do spraw negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego wybiera się do Teheranu.

Przedstawiciel UE Enrique Mora ma przybyć do Teheranu w najbliższy wtorek, jak podał portal Middle East Monitor za irańską agencją Nour News. Według portalu Mora będzie usiłował przełamać impas w jakim znalazły się negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego rozpoczęte w zeszłym roku.

“Ta wizyta może być widziana jako nowy krok w konstruktywnych konsultacjach w kilku, ale ważnych sprawach jakie pozostały w rozmowach wiedeńskich” – napisały Nour News.

Agencja informacyjna Reutera przypomniała, że rozmowy w sprawie ożywienia porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu z mocarstwami światowymi z 2015 roku zostały wstrzymane w marcu. Stało się tak z powodu nalegań Teheranu, aby Waszyngton usunął Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), jego elitarne siły bezpieczeństwa i militarne, z listy organizacji terrorystycznych.

Z kolei wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, powiedział “Financial Times”, że szuka „środka”, aby zakończyć impas, który grozi zaprzepaszczeniem ponad roku europejskich wysiłków dyplomatycznych.

Borrell rozważa scenariusz, w którym desygnacja ta zostanie zniesiona wobec całego IRGC, ale utrzymana dla niektórych części tej niezwykle rozbudowanej irańskiej instytucji. Ocenił jednak, że  Iran “jest bardzo oporny” i określił obecny nacisk dyplomatyczny jako “ostatni strzał”.

Administracja Baracka Obamy nałożyła na Iran sankcje w związku z rozwijaniem przez ten kraj programu energetyki jądrowej. Waszyngton twierdzi do dziś, że może on doprowadzić do skonstruowania przez Irańczyków broni masowego rażenia. W 2015 r. USA i grupie mocarstw udało się zawszeć porozumienie w sprawie kontrolowanego rozwoju irańskiego programu atomowego (JCPOA). Jednak w 2018 r. USA jednostronnie wycofały się z tego porozumienia i nałożyły na Iran rozległe i dotkliwe sankcje.

Od listopada zeszłego roku trwają negocjacje w sprawie zawarcia kolejnej umowy w sprawie irańskiego sektora jądrowego.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply