Zełenski domaga się powrotu obywateli przebywających w Rosji

Proponując wymianę jeńców prezydent Ukrainy traktuje jako takich także cywilów, którzy wyjechali lub zostali wywiezieni do Rosji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że jedyna formuła wymiany jeńców jakie realizacji oczekuje, to formuła “wszyscy za wszystkich”. Jednocześnie opisał co rozumie pod określeniem “wszyscy”.

Musimy wspólnie pracować nad jedynym realnym modelem uwolnienia jeńców – „wszyscy za wszystkich” – prezydent Ukrainy powiedział, zwracając się we wtorek za pośrednictwem łącza wideo do uczestników szczytu G20, jaki odbywa się we wtorek w Indonezji.

Zdaniem Zełenskiego w tę wymianę powinny zostać włączone również osoby cywilne – obywatele Ukrainy którzy “wyjechali na terytorium Rosji” oraz dzieci, które Rosjanie, jak twierdzą “ewakuowali” z terytorium Ukrainy. Kijów oskarża Rosję o realizowanie w praktyce przymusowych form przesiedleń ludności.

W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wymienił główne warunki, konieczne dla rozpoczęcia negocjacji z Rosją. „Do takich rozmów, które niejednokrotnie proponowaliśmy i na które zawsze otrzymywaliśmy szalone rosyjskie odpowiedzi w postaci nowych ataków terrorystycznych, ostrzałów czy szantażu. Powtórzę: [Ukraina oczekuje – red.] przywrócenia integralności terytorialnej, poszanowania Karty ONZ, odszkodowań za wszystkie straty wojenne, ukarania każdego zbrodniarza wojennego i gwarancji, że to się nie powtórzy. To całkowicie zrozumiałe warunki” – powiedział.

Głos w tej sprawie zabrał też doradca szefa kancelarii Zełenskiego, Mychajło Podolak. „Ważne: Ukraina nigdy nie odmówiła negocjacji. Nasze stanowisko negocjacyjne jest znane i otwarte. 1. Po pierwsze, FR wycofuje swoje oddziały z Ukrainy. 2. Po tym wszystko inne. Czy Putin jest gotowy? Oczywiście, że nie. Stąd, jesteśmy konstruktywni w naszej ocenie: będziemy rozmawiać z następnym przywódcą Rosji” – napisał Podolak na Twitterze. W innym miejscu deklarował też, że Ukraina jest gotowa walczyć nawet, jeśli „otrzyma cios w plecy”.

Według Washington Post, amerykańscy urzędnicy nieoficjalnie mają sugerować Zełenskiemu zasygnalizowanie otwartości na rozmowy z Putinem i rezygnację z postulatu, że będą one możliwe dopiero po odsunięciu go od władzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Działanie to nie ma na celu doprowadzenia Ukrainy i Rosji do stołu negocjacyjnego, ale są obliczone jako próba zapewnienia Kijowowi utrzymania wsparcia innych krajów, których wyborcy ostrożnie odnoszą się do perspektywy wspierania wojny, która może trwać latami.

Przypomnijmy, że według agencji prasowej Unian, Kreml sonduje możliwość rozmów między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Aby to zrobić, Stany Zjednoczone rzekomo muszą „zwrócić uwagę na obawy Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa”.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply