USA badają możliwość przekazania Ukrainie zmodyfikowanych nowoczesnych dronów MQ-1C Gray Eagle – podaje CNN, powołując się na urzędników administracji i Kongresu. Z dronów miałyby zostać usunięte wrażliwe technologie i komponenty.

Stany Zjednoczone badają modyfikacje, które można wprowadzić w dronach Gray Eagle. Zmiany miałyby sprawić, że potencjalna utrata sprzętu na Ukrainie – wraz z wrażliwą technologią pokładową – będzie mniej niebezpieczna – podało CNN w poniedziałek wieczorem. Medium powołuje się na urzędników administracji i Kongresu. Wprowadzenie opisywanych rozwiązań zwiększa prawdopodobieństwo, że Ukraina je otrzyma.

Badana jest możliwość wprowadzenia zmian w ustawieniach technicznych oraz usunięcia poszczególnych wrażliwych elementów. „Ale te rzeczy wymagają czasu i są dość złożone” – CNN cytuje anonimowego urzędnika Kongresu.

Urzędnik administracji Bidena podkreślił z kolei, że armia USA bada możliwość wprowadzenia takich zmian w konstrukcji drona produkowanego przez General Atomics, znanego pod kryptonimem MQ-1C Gray Eagle.

„Wciąż istnieje realna możliwość dostarczenia tego konkretnego systemu, pod warunkiem, że uda nam się wprowadzić niezbędne modyfikacje i nadal będą one przydatne dla Ukrainy na polu bitwy” – deklaruje inny urzędnik.

Seth Jones, dyrektor międzynarodowego programu bezpieczeństwa w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych podkreśla, że “jeśli chodzi o drony, to najlepsze, co można otrzymać”. “To naprawdę wyrafinowane aparaty” – dodaje.

Jak informowaliśmy, w ubiegłą środę „The Wall Street Journal” podał, rząd USA nie przekaże Ukrainie rozpoznawczo-uderzeniowych dronów MQ-1C Gray Eagle, klasy MALE – pomimo próśb ze strony władz w Kijowie i apeli części kongresmenów.

Gazeta pisała, że Pentagon nie zgodził się na prośbę strony ukraińskiej w sprawie przekazania tych bezzałogowców, z obawy o eskalację konfliktu. Uznano, że Moskwa mogłaby potraktować to jako sygnał, że USA dostarczają Ukrainie broń, zdolną do atakowania celów w głębi terytorium Rosji.

Jak pisaliśmy, administracja Bidena kilka miesięcy temu planowała sprzedać Ukrainie cztery takie bezzałogowce, które mogą być uzbrojone w pociski Hellfire. Zwracano jednak uwagę, że sprzedaż dronów wyprodukowanych przez General Atomics może zostać zablokowana przez Kongres oraz, że istnieje ryzyko zmiany polityki w ostatniej chwili, co może zniweczyć plan.

Parę tygodni później agencja Reuters podała, że administracja prezydenta USA Joe Bidena wstrzymała się ze sprzedażą Ukrainie czterech dronów rozpoznawczo-uderzeniowych MQ-1C Gray Eagle, z obawy przed możliwością wpadnięcia zaawansowanego sprzętu w ręce Rosjan.

Na początku października Dawid Arachamia, przewodniczący frakcji Sługi Narodu w ukraińskim parlamencie powiedział, że Ukraina chce pozyskać od USA używane systemy artylerii rakietowej HIMARS, a także drony Gray Eagle.

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply