Administracja prezydenta USA Joe Bidena wzywa Ukraińców do zadeklarowania gotowości do negocjacji z Rosją, pisze “Washington Post”.

Amerykańscy urzędnicy nieoficjalnie mają sugerować Zełenskiemu zasygnalizowanie otwartości na rozmowy z Putinem i rezygnację z postulatu, że będą one możliwe dopiero po odsunięciu go od władzy.

Według “Washington Post” działanie to nie ma na celu doprowadzenia Ukrainy i Rosji do stołu negocjacyjnego, ale są obliczone jako próba zapewnienia Kijowowi utrzymania wsparcia innych krajów, których wyborcy ostrożnie odnoszą się do perspektywy wspierania wojny, która może trwać latami.

Amerykańscy urzędnicy mają podzielać ocenę swoich ukraińskich partnerów, że Putin nie traktuje na razie poważnie możliwości negocjacji. Jednocześnie twierdzą, że dekret o niemożliwości negocjowania z Putinem, który prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał na początku października, wywołał niepokój w części Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Były dyplomata USA ds. Ukrainy: jedynym sposobem na zakończenie wojny jest klęska Rosji

Przypomnijmy, że według agencji prasowej Unian, Kreml sonduje możliwość rozmów między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Aby to zrobić, Stany Zjednoczone rzekomo muszą „zwrócić uwagę na obawy Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa”.

„Chcemy, aby Stany Zjednoczone wysłuchały naszych obaw, więc jeśli USA chcą powrócić do stanu z grudnia 2021 roku lub stycznia 2022 roku, to Waszyngton musi zadać sobie pytanie, co proponują Rosjanie” – poinformował Pieskow. „Mam na myśli projekty dokumentów, które zostały przekazane zarówno do Brukseli, jak i do Waszyngtonu” – dodał Pieskow.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow złożył podobne oświadczenie. Według niego Putin jest gotowy do negocjacji w sprawie Ukrainy.

„Zawsze jesteśmy gotowi wysłuchać naszych zachodnich kolegów, jeśli zgłoszą kolejną prośbę o zorganizowanie rozmowy. Mam nadzieję, że… będziemy w stanie zaproponować poważne podejście, które pomoże rozładować napięcia i w pełni uwzględni interesy Federacji Rosyjskiej i jej bezpieczeństwa” – powiedział rosyjski dyplomata.

Zaznaczył przy tym, że Moskwa jest gotowa rozmawiać z Zachodem, jeśli ten zaapeluje do Federacji Rosyjskiej „z realistycznymi propozycjami opartymi na zasadach równości i wzajemnego poszanowania interesów mających na celu znalezienie kompromisów i wyważenie interesów wszystkich krajów w tym regionie”.

Zauważył, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy „pojawiło się kilka inicjatyw ze strony Amerykanów i kilku innych zachodnich kolegów, którzy prosili o rozmowy telefoniczne z rosyjskim przywódcą”. Przy tym rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że Putin nigdy nie stronił od negocjacji. Zagroził też, że „im dłużej przeciągają negocjacje, tym trudniej będzie im negocjować z nami”.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Chin: Rosja jest gotowa do wznowienia negocjacji z Ukrainą

Kresy.pl / washingtonpost.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply