Strona rosyjska wyraziła chęć dialogu i wznowienia negocjacji z Ukrainą oraz USA – przekazał na piątkowej konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

„Wczoraj minister spraw zagranicznych Wang Yi w rozmowie telefonicznej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem wymienił poglądy na temat kryzysu na Ukrainie. Strona rosyjska wyraziła chęć dialogu i wznowienia negocjacji z Ukrainą i USA” – powiedział Wenbin.

„Strona chińska z zadowoleniem przyjęła to stanowisko i wyraziła nadzieję, że zainteresowane strony zintensyfikują wysiłki dyplomatyczne i jak najszybciej złagodzą sytuację, a ostatecznie rozwiążą kryzys w drodze negocjacji i innych środków politycznych. Obie strony wymieniły również poglądy na temat zakazu używania broni masowego rażenia. Chiny podkreśliły potrzebę unikania dalszej eskalacji i zapobiegania katastrofom humanitarnym” – podkreślił rzecznik chińskiego MSZ.

Jak dodał, „w obliczu zmian i nieporządków stosunki chińsko-rosyjskie utrzymały dynamikę dynamicznego rozwoju”.

„Chiny będą nadal dzielić się doświadczeniami w zakresie zarządzania oraz będą rozwijać wymianę handlową i współpracę z Rosją. (…) Zawsze będziemy dla siebie globalnymi partnerami i szansą na rozwój” – przekazał Wenbin.

Jak informowaliśmy, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w czwartek rozmawiał telefonicznie z chińskim odpowiednikiem Wang Yi, gratulując mu awansu do Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin.

Ławrow podziękował stronie chińskiej za poparcie stanowiska Rosji na rzecz „sprawiedliwego uregulowania sytuacji wokół Ukrainy”.

Według strony chińskiej obaj ministrowie wymienili poglądy na temat Ukrainy oraz kwestii międzynarodowych i regionalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

„Chiny będą zdecydowanie wspierać Rosję pod przewodnictwem prezydenta Putina w jednoczeniu i prowadzeniu narodu rosyjskiego do przezwyciężania trudności, eliminowania niepokojów, realizacji strategicznych celów rozwoju i dalszego umacniania statusu Rosji jako mocarstwa na arenie międzynarodowej” – podało chińskie MSZ.

W kwestii relacji z Indiami i Chinami, Władimir Putin w trakcie czwartkowej sesji plenarnej Wałdajskiego Klubu Dyskusyjnego powiedział, że Rosja traktuje Chiny jak bliskiego przyjaciela, a ich przywódcy mają podobne relacje. Przyznał jednak, że w lutym br. nie ostrzegł chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zbliżającej się inwazji na Ukrainę. Mówił też, że Rosja i Indie nigdy nie miały „trudnych kwestii” i że oba państwa „zawsze wspierały się nawzajem”. Zakończył wezwaniem do wzajemnego szacunku, zamiast wydawania nowych gróźb.

Kresy.pl / fmprc.gov.cn

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz