Wjatrowycz wezwany do sądu w związku z symboliką SS Galizien

Były szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz dostał wezwanie do sądu w związku z jego stanowiskiem dotyczącym symboliki złożonej z Ukraińców dywizji Waffen-SS Galizien. Wjatrowycz w 2017 roku twierdził, że symbolika ta, często demonstrowana przez ukraińskich nacjonalistów, nie jest na Ukrainie zakazana.

O wezwaniu do sądu Wjatrowycza, który obecnie jest deputowanym ukraińskiego parlamentu z ramienia Europejskiej Solidarności byłego prezydenta Petra Poroszenki, poinformował we wtorek Eduard Dolinski, szef Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego. Zamieścił on w mediach społecznościowych zdjęcie wezwania sądowego, wysłanego do Wjatrowycza, ale na adres ukraińskiego parlamentu. Wynika z niego, że Wjatrowycz powinien stawić się w środę na rozprawie w sądzie administracyjnym w Kijowie. Według Dolinskiego sprawa dotyczy wypowiedzi Wjatrowycza, że symbolika SS Galizien nie jest symboliką nazistowską.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak pisały w ubiegłym roku Ukraińskie Nowyny, sprawa, w związku z którą został wezwany Wołodymyr Wjatrowycz, toczy się od 2017 roku, przy czym rejestr sądowy nie ujawnia nazwy pozywającego. Osoba ta w trybie administracyjnym sądzi się z UIPN oraz z Wjatrowyczem osobiście i oczekuje od sądu uznania za bezprawną podpisaną przez niego interpretację ustawy o potępieniu reżimów totalitarnych, w której UIPN stwierdził, że demonstrowanie symboliki SS Galizien nie narusza zakazu propagandy systemów totalitarnych.

Na posiedzeniu 6 listopada 2019 roku sąd uznał stawiennictwo Wjatrowycza w sprawie za obowiązkowe. Były szef UIPN był już raz wezwany – na rozprawę 4 grudnia ub. roku, jednak, jak twierdził deputowany frakcji Sługa Narodu Maks Bużanski, nawet nie odebrał wezwania i w sądzie nie pojawił się.

Przypomnijmy, że w 2017 roku portal strana.ua otrzymał odpowiedź z Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej na zapytanie, czy używanie symboli dywizji SS Galizien jest naruszeniem obowiązującej na Ukrainie ustawy o zakazie propagowania ustrojów totalitarnych (komunistycznego i nazistowskiego) i używania ich symboliki. W przysłanej odpowiedzi szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz napisał, że powoływania ustawa nie wymienia symboli SS Galizien w spisie symboliki nazistowskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: Waffen-SS Galizien to nie zbrodniarze, ale ofiary wojny

Kresy.pl / zik.ua / ukranews.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz