Ponad tonę heroiny o czarnorynkowej wartości ponad 2,3 mld hrywien (ok. 300 mln złotych) przechwyciła we Lwowie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Przestępcy planowali przerzucenie narkotyku na obszar Unii Europejskiej pod pozorem przesyłki dyplomatycznej.

We wtorek wieczorem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oraz prokuratura obwodu lwowskiego poinformowały o przechwyceniu w jednym z magazynów we Lwowie 1035 kilogramów heroiny o czarnorynkowej wartości 2,3 mld hrywien czyli około 300 mln złotych. W akcji oprócz funkcjonariuszy SBU oraz prokuratury wzięli udział komandosi z oddziału specjalnego “Alfa”.

Według śledczych narkotyk pochodził z Pakistanu, a na Ukrainę został przemycony w grudniu drogą morską przez port w Odessie w kontenerze z żywnością.

Podczas operacji zatrzymano trzech obywateli Turcji, którzy byli w trakcie pakowania paczek z narkotykiem. Jednocześnie we Lwowie zatrzymano jeszcze jednego Turka, którego uważa się za organizatora przemytu. Oprócz tego przeprowadzono przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych. Zebrane dowody świadczą o tym, że heroina miała trafić do Unii Europejskiej pod pozorem przesyłki dyplomatycznej.

Trwają czynności dochodzeniowe mające na celu ustalenie i ściganie wszystkich uczestników nielegalnego procederu. Śledczy przygotowują też zarzuty dla zatrzymanych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamieściła w serwisie YouTube film wykonany podczas przejęcia narkotyków.

Przypomnijmy, że gdy w czerwcu 2020 roku polskie służby przechwyciły w Gdyni ponad 3,2 tony kokainy z Ekwadoru o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 milionów złotych, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oceniał to jako “największy sukces w historii polskiej Policji, jeżeli chodzi o wykrycie takiej ilości twardych narkotyków”.

Kresy.pl / zaxid.net / lviv.gp.gov.ua / ssu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply