Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili w jednym z ładunków w Gdyni ponad 3 tony kokainy ukrytej w beczkach z pulpą ananasową.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji skontrolowali jeden z magazynów w Gdyni. Ich zainteresowanie wzbudziło 144 metalowych beczek z których w każdej mieściło się 250 kg ładunku. Według deklaracji w beczkach, które przypłynęły z Ekwadoru do portu w Hamburgu, stamtąd zaś transportem kołowym zostały przewiezione do Gdyni, miała znajdować się pulpa ananasowy. Jednak pies strażników granicznych szkolony do wykrywania narkotyków okazał oznaki zainteresowania ładunkiem.

Strażnicy poddali też beczki z Ekwadoru prześwietleniu i skłoniło ich to do otworzenia beczek. “Zdecydowano o zatrzymaniu towaru i powołaniu biegłego z zakresu chemii, który w opinii wskazał, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy. Można z tego przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 milionów złotych” – telewizja TVN24 zacytowała we wtorek Macieja Pietraszczyka z Komendy Głównej Straży Granicznej. Jednak funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego stwierdzili, że w handlu detalicznym wartość przejętej kokainy należy raczej obliczać na ponad 3 mld zł.

W sprawie zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat. “Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich przedstawiono zarzut przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy, a jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie” – wyjaśnił Pietraszczyk. Mężczyźni już trafili do aresztu tymczasowego. Przedstawiciel Straży Granicznej nie wykluczył dalszych zatrzymań bowiem sprawa ma “charakter rozwojowy”.

Do sprawy odniósł się sam premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił w czasie konferencji prasowej, że “polskie służby wykazały się wyższą czujnością niż służby holenderskie, czy niemieckie”. “To największy sukces w historii polskiej Policji, jeżeli chodzi o wykrycie takiej ilości twardych narkotyków” – ocenił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński – “to sukces europejski, historyczny, a to, że wpisuje się w serię udanych akcji i ujawnień przemytu przez polskie służby, nie jest przypadkiem”, minister przypisał sukcesy profesjonalizmowi polskich służb.

Czytaj także: Ukraina: straż graniczna zlikwidowała małą flotę dronów – miała być używana przez przemytników [+VIDEO]

tvn24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply