W ukraińskim MSW powstał pomysł, jak pozwolić ukraińskim mężczyznom na opuszczanie kraju w warunkach stanu wojennego.

Doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw wypowiedział się przeciwko całkowitemu zakazowi wyjazdu mężczyzn za granicę – donosi portal Nv.ua. Urzędnik ma pomysł, by panowie wyjeżdżający za granicę wpłacali określoną kwotę pieniędzy.

Andrusiw przedstawił swój pomysł w poniedziałek na swoim kanale w serwisie Telegram. Powołał się przy tym na historię znajomego, któremu nie udało się sfinalizować wielomilionowej umowy na dostawę produktów do Niemiec i przez trzy miesiące „nie może pojechać i podpisać kontraktu, który pozwoli mu uratować 300 miejsc pracy”. Zdaniem doradcy szefa ukraińskiego MSW “totalny zakaz” wyjazdów za granicę “szkodzi”.

Urzędnik jest zdania, że wojna będzie się przeciągać i zaistnieje potrzeba zmobilizowania “niejednej setki tysięcy żołnierzy”. Mimo to uważa, że należy zezwolić mężczyznom na opuszczanie kraju, ale za specjalną opłatą, którą nazwał “składką ubezpieczeniową”. Jej wysokość określił na 3-5 tysięcy dolarów.

Według niego przez wiele lat pieniądze emigrantów zarobkowych ratowały ukraińską gospodarkę, a teraz jest to „szczególnie ważne”.

Andrisiw napisał też, że od początku wojny za granicę wyjechało 7,6 mln Ukraińców, ale obecnie da się zauważyć falę powrotów. Według niego wróciło już 4,8 mln Ukraińców, czyli 60% wszystkich uchodźców. “Statystyka konfliktów pokazuje, że 80% wraca po zakończeniu wojny, z nich 50% wraca jeszcze przed zakończeniem wojny” – napisał Andrusiw.

Po rosyjskiej inwazji ukraińskie władze wprowadziły w kraju stan wojenny. W związku z nim za granicę nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Prawie 30% ukraińskich uchodźców chce pozostać w Polsce po wojnie

Kresy.pl / nv.ua / strana.today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply