Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do parlamentu projekty ustaw przedłużające stan wojenny i mobilizację w kraju.

Zełenski zaproponował by przedłużyć stan wojenny końca sierpnia i mobilizację obywateli w szeregi armii do 23 sierpnia. Jego propozycje zostały zatwierdzone przez Radę Najwyższą, jak poinformowała w niedzielę agencja UNIAN.

Za przedłużeniem stanu wojennego zagłosowało 320 deputowanych, a za przedłużeniem mobilizacji 315 z nich. Zatwierdzone przez Radę Najwyższą projekty ustaw zostały do niej wniesione 18 maja.

Pierwotnie stan wojenny został wprowadzony na Ukrainie 24 lutego, czyli w dniu inwazji Rosjan na wiele regionów Ukrainy. Po upływie pierwotnego terminu obowiązywania był już przedłużany.

 

Przedstawiciel prezydenta w Trybunale Konstytucyjnym Fedir Wenisławski wyjaśnił, że decyzja o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji o trzy miesiące ma w perspektywie fakt, ze “więcej czasu potrzeba na kontrofensywę niż na obronę” – jak napisała agencja UNIAN.

„Od 24 lutego już dwukrotnie przedłużaliśmy stan wojenny. Teraz rozumiemy, że wróg skupił się na budowie fortyfikacji na terenach czasowo kontrolowanych. Przejście do kontrofensywy to trudniejsze zadanie niż obrona. Dlatego musimy mieć świadomość, że raczej nie będziemy zdolni wyzwolić całe terytorium Ukrainy w ciągu najbliższego tygodnia” – powiedział Wenisławski.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply