W Medyce ponownie otwarto samochodowe przejście graniczne

Straż Graniczna poinformowała, że od wtorku wznowiło pracę samochodowe przejście w Medyce na granicy z Ukrainą.

Od wtorku 16 czerwca przejście graniczne w Medyce jest otwarte w ruchu osobowym i towarowym. Oznacza to, że granicę polsko-ukraińską można przekraczać w tym miejscu również samochodami a nie jak do tej pory tylko pieszo – podała w swoim komunikacie Straż Graniczna.

Obecnie na polsko-ukraińskiej granicy są otwarte cztery przejścia graniczne – oprócz Medyki także samochodowe przejścia w Jagodzinie-Dorohusku, Krakowcu-Korczowej i Rawie Ruskiej-Hrebennem.

Strona ukraińska była przygotowana do otwarcia przejścia samochodowego w Medyce, ponieważ, jak podaje Państwowa Przygraniczna Służba Ukrainy (DPSU), ukraiński rząd już 20 maja podjął decyzję o wznowieniu pracy na 6 przejściach granicznych z Polską, w tym w Medyce. Brakowało jednak analogicznej decyzji ze strony polskiej.

Od połowy maja przez przejście w Medyce można było przedostać się jedynie pieszo. Od tego czasu przez przejście przewinęło się ponad 74 tys. osób. Jak pisaliśmy w poniedziałek, w ostatnich dniach DPSU zaobserwowała zwiększenie liczby Ukraińców, którzy wyjeżdżają za granicę. W związku z tym odnotowano „znaczne nagromadzenie ludzi przed polskim punktem kontrolnym” w Medyce. Czas oczekiwania na odprawę graniczną wydłużył się w tym miejscu nawet do 10 godzin. Spowolnienie odpraw ma wynikać z zaostrzenia procedur kontrolnych po stronie polskiej w związku z epidemią koronawirusa.

Przypomnijmy, że Ukraina w marcu zamknęła swoje granice z powodu pandemii koronawirusa.

Kresy.pl / strazgraniczna.pl / dpsu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply