Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała przedłużenie obowiązywania Ustawy o odrębnym ładzie samorządowym w wydzielonych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego.

Według informacji podanej w czwartek przez rosyjską agencją TASS wniosek o przedłużenie ustawy poparło 320 deputowanych ukraińskiego parlamentu. Niezbędna większość wynosiła 226. Zmianę popierała mająca samodzielną większość w izbie, pro-prezydencka partia “Sługa narodu”. W oświadczeniu klubu parlamentarnego tej partii napisano, że przyjęcie poprawek do ustawy “oznacza trzymanie się pokojowej drogi rozwiązywania kwestii Donbasu, które zademonstrował już prezydent Wołodymy Zełenski w czasie spotkania <<czwórki normandzkiej>>”.

Ustawa o odrębnym ładzie samorządowym w wydzielonych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego została uchwalona 18 października 2014 r. Jej przyjęcie przez ukraiński parlament było realizacją pierwszych porozumień mińskich zawartych we wrześniu tegoż roku, które określiły ogólne ramy rozwiązania konfliktu w Donbasie. Wśród różnych postanowień, porozumienia mińskie zakładają przyznanie terenom kontrolowanym obecnie przez prorosyjskich separatystów szczególnego statusu administracyjnego. Jednak strony konfliktu różnie rozumieją charakter tego statusu.

Donbascy separatyści domagają się pełnowartościowej autonomii, którą w dodatku rozpatrują na skalę całych obwodów. Tymczasem strona ukraińska uznaje co najwyżej konieczność decentralizacji w ramach ustroju państwa unitarnego.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply