Ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy pracuje nad przepisami, które pozwolą notariuszom na rejestrowanie ślubów i rozwodów.

O pracach nad rozszerzeniem uprawnień notariuszy poinformował 29 listopada minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka. „Na razie Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje z Radą Najwyższą [ukraińskim parlamentem – red.], aby rozszerzyć listę funkcji, które wykonują notariusze. Na przykład już w najbliższym czasie notariusze otrzymają prawo rejestrowania ślubów i rozwodów” – powiedział Maluśka podczas prezentacji planów ministerstwa.

Oprócz tego ukraiński rząd pracuje nad wprowadzeniem elektronicznych serwisów dla notariuszy, co ma uprościć pracę nad poświadczaniem dokumentów. W szczególności chodzi o wprowadzenie systemu E-notariat i rozwój elektronicznego obiegu dokumentów. Notariusze będą mogli również certyfikować strony internetowe.

Przy tej okazji ukraińskie media przypomniały, że od połowy 2016 roku na Ukrainie działa pilotażowy projekt „Ślub w dobę”. Od marca 2017 roku program obowiązuje w całym kraju. Dzięki temu programowi pary na Ukrainie mogą w ciągu 24 godzin od złożenia dokumentów zawrzeć ślub. Dokumenty można składać w wyznaczonych punktach – na przykład w Kijowie jest to sześć komunalnych lub państwowych zakładów. W 2018 roku tylko w samym Kijowie ponad 5 tys. par zawarło małżeństwo korzystając z usługi „Ślub w dobę”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Rz”: Polacy coraz chętniej żenią się z Ukrainkami

Kresy.pl / Hromadske / justicekyiv.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz