Talibowie wydali dekret stanowiący, że nie można zmuszać kobiet do małżeństwa.

Jak podała agencja Reutera, rząd talibów w Afganistanie wydał w piątek dekret w sprawie praw kobiet, w którym stwierdzono, że kobiety nie powinny być uważane za „własność” i że muszą wyrazić zgodę na małżeństwo.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Kobieta nie jest własnością, ale szlachetną i wolną istotą ludzką; nikt nie może jej nikomu oddać w zamian za pokój… lub w celu zakończenia wrogości” – mówi dekret talibów wydany przez ich rzecznika Zabihullaha Mudżahida.

Dekret określa zasady rządzące małżeństwem i majątkiem kobiet, stwierdzając, że kobiety nie powinny być zmuszane do małżeństwa, a wdowy powinny mieć udział w spadku po mężu.

Dokument nie porusza kwestii dostępu kobiet do edukacji lub pracy poza domem.

Sądy zostały zobowiązane do uwzględniania tych zasad przy orzekaniu, a ministerstwa ds. wyznań i informacji do promocji wskazanych praw kobiet.

Agencja Reutera sugeruje, że dzisiejsza decyzja talibów ma na celu skłonienie państw zachodnich do odmrożenia pomocy dla afgańskiej gospodarki. Według agencji „społeczność międzynarodowa… uczyniła prawa kobiet kluczowym elementem przyszłego zaangażowania w Afganistanie”. W wyniku sankcji w ostatnim czasie znacznie wzrósł poziom ubóstwa w tym kraju.

Podczas swoich poprzednich rządów w latach 1996-2001 talibowie zabronili kobietom wychodzenia z domu bez męskiego krewnego i bez zakrytej całej twarzy i głowy, a dziewczętom pobierania edukacji.

CZYTAJ TAKŻE: W Afganistanie wróci obcinanie rąk. „To niezbędne dla bezpieczeństwa”

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz