Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zareagowało w czwartek na ostatnie wypowiedzi Viktora Orbana, który wyraził gotowość płacenia w rublach za rosyjski gaz, zaproponował przeprowadzenie na Węgrzech rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych oraz zalecał ostrożność wobec doniesień o rosyjskich zbrodniach wojennych.

W wydanym w czwartek komentarzu rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko zarzucił węgierskim władzom, że po niedawnych wyborach na Węgrzech przeszły do etapu „pomocy Putinowi w kontynuowaniu agresji na Ukrainę, cywilizowany świat i wartości chrześcijańskie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Niechęć władz węgierskich do uznania niezaprzeczalnej odpowiedzialności Rosji za okrucieństwa armii rosyjskiej w Buczy, Irpieniu, Hostomlu i innych miejscowościach oznacza świadome wzmacnianie poczucia bezkarności Rosji i zachęcanie jej do popełniania nowych okrucieństw na Ukraińcach” – napisał Nikołenko.

W tych samych kategoriach MSZ Ukrainy potraktowało gotowość węgierskich władz do płacenia w rublach za rosyjski gaz. Uznano to za „nieprzyjazne stanowisko” wobec Ukrainy i łamanie solidarności z pozostałymi państwami UE.

„Na tym tle cynicznie wyglądają propozycje prowadzenia rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją w Budapeszcie. Jeśli Węgry naprawdę chcą pomóc zakończyć wojnę, oto jak to zrobić: przestać niszczyć jedność w UE, wspierać nowe antyrosyjskie sankcje, udzielić pomocy wojskowej Ukrainie i nie tworzyć dodatkowych źródeł finansowania rosyjskiej machiny wojskowej” – stwierdził rzecznik MSZ Ukrainy.

Kończąc swój komentarz Ołeh Nikołenko stwierdził, że „nigdy nie jest za późno na przejście na właściwą stronę historii”.

Przypomnijmy, że w środę szef węgierskiej dyplomacji, Péter Szijjártó poinformował o wezwaniu ambasadora Ukrainy, Lubow Nepop, na rozmowę do MSZ Węgier, w związku z krytycznymi wypowiedziami strony ukraińskiej na temat działań Węgrów w kontekście wojny na Ukrainie i uchodźców.

Kresy.pl / mfa.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz