Ukraińska ambasador została wezwana do MSZ Węgier w związku obraźliwymi wypowiedziami przedstawicieli władz Ukrainy – poinformował węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. „Czas, żeby ukraińscy przywódcy przestali obrażać Węgry i uznali wolę narodu węgierskiego”.

W środę szef węgierskiej dyplomacji, Péter Szijjártó poinformował o wezwaniu ambasadora Ukrainy, Lubow Nepop, na rozmowę do MSZ Węgier, w związku z krytycznymi wypowiedziami strony ukraińskiej na temat działań Węgrów w kontekście wojny na Ukrainie i uchodźców.

Szijjártó zaznaczył, że stanowisko jego kraju w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej jest jasne. „Potępiliśmy agresję militarną, stoimy u boku suwerenności Ukrainy, przyjęliśmy setki tysięcy uchodźców i dostarczyliśmy setki ton żywności i innych darów” – oświadczył za pośrednictwem serwisu społecznościowego.

Jednocześnie, minister zaznaczył, że węgierski rząd za priorytet uważa bezpieczeństwo Węgrów. „To nie jest nasza wojna, chcemy i będziemy trzymać się od niej z daleka” – powiedział. Podkreślił, że węgierski rząd nie będzie ryzykował pokoju i bezpieczeństwa Węgrów i stąd nie będzie ani dostarczał broni na Ukrainę, ani głosował za wymierzonymi w Rosję sankcjami energetycznymi.

Czytaj również: Orban: nie możemy wyłączyć taniego rosyjskiego gazu i zastąpić go drogim gazem z USA

Szijjártó powiedział też, że Węgrzy jasno zdecydowali w tej kwestii podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych, w których rządzący Fidesz Viktora Orbana odniósł wyraźne zwycięstwo.

PRZECZYTAJ: Na Węgrzech ponownie zatriumfowała „nieliberalna demokracja”

„Widzimy, że Ukrainie wolałaby, żeby w jej interesie wynik [wyborów – red.] był inny, nie dyskutujemy z tym: oni stawiają na pierwszym miejscu interesy Ukraińców, a my robimy to samo dla Węgrów” – podkreślił. Zaznaczył zarazem, że „wypowiedzi o pełzającym totalitaryzmie, o tym, że Węgry są współwinne wojnie czy o tym, że decyzja Węgrów [w wyborach – red.] jest godna ubolewania, są nie do przyjęcia”.

„Czas, żeby ukraińscy przywódcy przestali obrażać Węgry i uznali wolę narodu węgierskiego” – dodał.

Zobacz: Ambasada Węgier w Warszawie oblana czerwoną farbą [+FOTO]

Z ukraińską ambasador Lubow Nepop rozmawiał w środę sekretarz stanu MSZ Węgier, Levente Magyar. Zdecydowanie odrzucił „niesprawiedliwe oskarżenia” wysuwane przez ukraińskich przywódców względem Węgier. Dyplomata przypomniał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i wicepremier Olha Stefaniszyna oskarżyli węgierski rząd o „nieproporcjonalne reagowanie” na wojnę, a sam Zełenski twierdził, że Węgry „popierają Rosję” i „nie robiły tak dużo, jak wszyscy inni”. Magyar powiedział, że tego rodzaju wypowiedzi są obraźliwe dla Węgrów, którzy współczują Ukraińcom, potępiają wojnę i aktywnie pomagają Ukrainie.

„Otworzyliśmy nasze granice dla ponad pół miliona uchodźców od początku wojny, przyczyniliśmy się do ulżenia w cierpieniach ludziom w potrzebie poprzez niezliczone dostawy prywatnych i fundowanych przez państwo darów, zapewniliśmy leczenie szpitalne dla 130 ukraińskich dzieci i wzięliśmy udział we wszystkich międzynarodowych staraniach, mających na celu położenie kresu rozlewowi krwi” – powiedział węgierski polityk. Dodał, że nic z tego nie byłoby możliwe bez ofiarności i wsparcia obywateli Węgier.

„Wzywamy Ukrainę, by powstrzymała się od obrażania Węgier i komentowania ich sytuacji wewnętrznej, nawet w tych trudnych czasach. Jednocześnie, mogą oni dalej liczyć na naszą pomoc” – powiedział Magyar.

Czytaj także: Orbán proponuje Węgry jako miejsce rozmów pokojowych

hungarytoday.hu / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply