Węgry gotowe płacić rublami za rosyjski gaz

Premier Węgier Viktor Orban potwierdził, że Węgry zapłacą za rosyjski gaz rublami, jeśli Rosja o to poprosi. Podtrzymał także swój sprzeciw wobec planów embarga na rosyjską ropę i gaz.

Jak podała agencja Reutera, Węgry poinformowały w środę, że są gotowe płacić rublami za rosyjski gaz, łamiąc tym samym jednolite stanowisko państw Unii Europejskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Premier Węgier Viktor Orban odpowiadając w środę na konferencji prasowej na pytanie agencji Reutera potwierdził, że Węgry zapłacą za rosyjski gaz rublami, jeśli Rosja o to poprosi.

Jak podaje portal Euroactiv, Orban obarczył Rosję winą za rozpętanie wojny z Ukrainą, wezwał do potępienia „okrucieństw” na ludności cywilnej, przypomniał, iż Budapeszt popierał dotąd wszystkie pakiety sankcji wobec Rosji, ale jednocześnie ostrzegł, że rozszerzenie sankcji na ropę i gaz ziemny będzie „czerwoną linią”.

Orban ostrzegał, że embargo na rosyjską ropę i gaz „zabije Węgry” i poważnie zaszkodzi europejskiej gospodarce.

Przypomnijmy, że prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek, że podpisał dekret ustanawiający, że zagraniczni nabywcy muszą płacić w rublach za rosyjski gaz od 1 kwietnia. Jeśli te płatności nie zostaną zrealizowane, Rosja „uzna to za zaległość ze strony kupujących, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami”.

Nabywcy rosyjskiego gazu muszą otworzyć rublowe konta w rosyjskich bankach, aby dokonywać płatności. To rewanż Kremla za sankcje nakładane przez państwa zachodnie m.in. na rosyjskie banki.

Według Reutersa na kilka tygodni przed terminem płatności rachunków za rosyjski gaz Komisja Europejska stwierdziła, że ​​ci, których umowy wymagają płatności w euro lub dolarach, powinni się tego trzymać. Wcześniej minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że władze UE „nie odgrywają żadnej roli” w kwestii umowy gazowej pomiędzy Rosją a Węgrami.

Węgry podpisały w zeszłym roku nową długoterminową umowę na dostawy gazu, zgodnie z którą Gazprom ma wysyłać Węgrom 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

Kresy.pl / reuters.com / euronews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz