Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko zapowiedział wszczęcie śledztw w związku z wypowiedziami przedstawicieli Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, która działa na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w Donbasie. Łucenko uważa, że zachodzi podejrzenie zdrady państwa, przygotowań do finansowania terrorystów oraz szkodzenia ukraińskiej armii. W ten sposób wystąpił przeciw byłemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie, który jest oficjalnym przedstawicielem Ukrainy w TGK oraz obecnemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, którego stanowisko wyrażał Kuczma.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu pojawiły się doniesienia, iż Kuczma zaproponował zniesienie blokady gospodarczej terytoriów obwodów ługańskiego i donieckiego, kontrolowanych przez wspieranych przez Rosję separatystów. Później rzeczniczka Kuczmy, Darka Olifer powiedziała, że przedstawiciel Ukrainy wyraził w ten sposób stanowisko prezydenta Zełenskiego, który uważa blokadę gospodarczą Donbasu za problem, który musi zostać rozwiązany. Stanowisko to oburzyło ukraińskiego prokuratora generalnego.

W wideo opublikowanym w piątek Łucenko nie wymienił nazwisk Kuczmy i Zełenskiego, lecz wspominał o propozycji „przedstawicieli Ukrainy w mińskiej grupie kontaktowej” i wyraźnie nawiązywał do wypowiedzi obu prezydentów – byłego i obecnego. Według niego propozycja zniesienia blokady Donbasu jest równoznaczna z „przygotowaniem finansowania terrorystów”. Łucenkę oburzyła też propozycja nie odpowiadania przez ukraińską armię na strzały ze strony separatystów, co miałoby pomóc w utrzymaniu pokoju. Jej autorem również był Leonid Kuczma.

Prokurator generalny odniósł się także w swoim wideo do słów Zełenskiego o tym, że ostrzał artyleryjski ze strony separatystów jest oznaką, że Rosja „co najmniej straciła kontrolę nad najemnikami”. Według niego „to nieprawda”.

W związku z tym Łucenko ogłosił, że wszczął trzy postępowania karne – w sprawie zdrady państwa, przygotowań do finansowania terrorystów oraz przygotowań do szkodzenia ukraińskiej armii. „Chcę wprost powiedzieć wszystkim rewanżystom i wszystkim kapitulantom, wszystkich, który próbują grać z ukraińskim prawem, że otrzymają godną odpowiedź. Prawo jest jedno dla wszystkich. Zwycięstwo będzie z nami”. – powiedział Łucenko nie precyzując jednak, kogo dotyczą wszczęte postępowania.

Przypomnijmy, że już w swoim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Zełenski zażądał m.in. dymisji ukraińskiego prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz