Ukraińcy z Portugalii domagają się od FIFA ukarania gracza Bragi za wypowiedzi o Ukrainie

Związek Ukraińców w Portugalii zwrócił się do FIFA z żądaniem dyscyplinarnego ukarania gracza Sportingu Braga Alana Osório, który w przeddzień meczu z ukraińskim klubem Zoria Ługańsk miał w mediach społecznościowych wypowiedzieć się o Ukrainie w sposób, który portugalscy Ukraińcy uznali za niedopuszczalny.

Komunikat o skardze złożonej do FIFA ukazał się na stronie internetowej Związku Ukraińców w Portugalii w ostatnią sobotę. Wynika z niego, że 8. sierpnia br. na oficjalnym profilu Sportingu Braga na Facebooku Alan Osório (na boisku występujący jako Alan) opublikował film, w którym wypowiedział się o sytuacji na Ukrainie.

Miał w nim powiedzieć m.in., że Ukraina składa się z „24 prowincji”, co zdaniem skarżących sugeruje, że Krym nie należy do Ukrainy. Alan miał także twierdzić, że na Ukrainie toczy się „wojna domowa, która zmusiła klub piłkarski Zoria do porzucenia domu”. Ukraińcom w Portugalii nie spodobało się również, iż według Alana absolutna większość mieszkańców Ukrainy uważa język rosyjski za ojczysty. Zdaniem Związku Ukraińców w Portugalii twierdzenia piłkarza „wyrządzają znaczną polityczną szkodę Ukrainie, jej wizerunkowi na świecie i są nakierowane przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej kraju”. Określenie „wojna domowa” dla konfliktu w Donbasie uważają oni za „produkt rosyjskiej propagandy”.

Według Ukraińców z Portugalii Alan swoimi wypowiedziami poważnie naruszył zasady FIFA i powinien zostać zdyskwalifikowany na okres 1 roku. Ponadto klub piłkarza powinien przeprosić Ukraińców za zamieszczenie jego wypowiedzi na swoim oficjalnym profilu.

Link mający prowadzić do filmu z wypowiedzią Alana, który podaje Związek Ukraińców w Portugalii, jest obecnie nieaktywny.

Sporting Braga i Zoria Ługańsk spotkały się w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy. W dwumeczu dzięki większej liczbie bramek strzelonych na wyjeździe lepszą drużyną okazała się Zoria. Na Ukrainie Zoria gra tymczasowo z powodu wojny w Donbasie na stadionie w Zaporożu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Piłkarz Chorwacji uniknął zawieszenia za proukraińskie hasło na mundialu [+VIDEO]

Kresy.pl / spilka.pt

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. uvara
  uvara :

  Jedno trzeba Ukrainie przyznać, jak na kraj pogrążony w biedzie i chaosie, to naprawdę piłkę klubową mają na naprawdę niezłym poziomie, tradycyjnie Szachtar i Dynamo Kijów które regularnie grają w LM lub conajmniej LE (i wychodzą z grupy!), jeszcze niedawno Dnipro grało w finale LE, jakaś Zoria Ługańsk wygrywa z Bragą, a co my mamy powiedzieć? Nie mamy żadnego zespołu w fazie pucharowej, ba nasz „najlepszy” klub od dwóch lat nie gra nawet w LE, przegrywając z największymi kelnerami Europy.

   • bob
    bob :

    @Mazowszanin jeden sorry ale widać że mało wiesz o piłce największe gwiazdy maja tam jak u Rosjan aż za dobrze i nie śpieszy im się wyjeżdżać. Maja silne kluby dobrze płacące i dobrze zorganizowane mają szerokie szkolenie i nie potrzebują przepłacać za miernoty. Nie ma karuzeli jechania na nazwisku ligowca po 10 lat jesteś słaby na twoje miejsce wchodzi młodszy silniejszy bardziej zdeterminowany. Zawodnik przeciętnych u nich Karpat to u nas najlepszy lewy obrońca ligi a Romańczuk nasz nowy reprezentant … jak się zgłaszał do ich kadry powiedzieli mu z czym do ludzi mamy 4 lepszych od ciebie. Przede wszystkim ich zawodnicy są o dwie klasy bardziej sprawni fizycznie szybsi bardziej wybiegani silniejsi …