Ukraińcy nie przewidują rychłego ataku z terytorium Białorusi

Ukraińscy wojskowi nie widzą oznak przygotowań wojsk rosyjskich na Białorusi czy sił tej ostatniej do wkroczenia na terytorium ich kraju.

O sytuacji na Białorusi mówił rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Ołeksandr Motuzjanik. „Zagrożenie ze strony Białorusi nigdy nie spadło. Jednak po to, by rozwinąć natarcie z terytorium tego kraju trzeba stworzyć zgrupowanie uderzeniowe. My to już widzieliśmy w pierwszych tygodniach rosyjskiego wtargnięcia na pełną skalę. Właśnie z powodu nieprzyjaznych działań Białorusi, Rosja tak szybko znalazła się na rubieżach Kijowa. Jednak wtedy było stworzone potężne zgrupowanie, teraz takiego zgrupowania nie ma” – słowa rzecznika zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Mimo to, Motuzjanik twierdził, że siły zbrojne Ukrainy nadal muszą utrzymywać część swoich oddziałów wzdłuż granicy z Białorusią. „Taka jest na dzień dzisiejszy rosyjska taktyka: główne uderzenie odbywa się w obwodzie ługańskim, donieckim, reszta to ciągły ostrzał, odwracający uwagę, wstrzymujący działania naszych jednostek. Zmuszają nas zatem do trzymania tam wojsk. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jak tylko wyciągniemy stamtąd jednostki, mogą przeprowadzić drugą ofensywę. Nie widzimy tego w bliższej perspektywie, ale jesteśmy zmuszeni umacniać ten kierunek” – przekazał rzecznik ukraińskiego resortu obrony.

Cytując jego wypowiedzi agencja UNIAN przypomniała jednak, że 16 czerwca sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow poinformował, iż prezydent Wołodymyr Zełenski polecił sprawdzić gotowość do obrony w czterech regionach położonych przy północnej granicy na wypadek inwazji z terytorium Białorusi.

Gdy 24 lutego Rosjanie rozpoczęli inwazję na Ukrainę na szeroką skalę ofensywę na Kijów z dwóch kierunków przeprowadzili właśnie z terytorium sąsiadującej z nią Białorusi. Również z jej terenu zostały przeprowadzone ataki na Czernihów. Od początku wojny Rosjanie prowadzili też z Białorusi ostrzał rakietowy ukraińskich pozycji. Gdy wraz z końcem marca Rosjanie wycofali się z północnej Ukrainy, nie prowadzili już operacji z obszaru jej północnego sąsiada.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz