Według badania socjologicznego przeprowadzonego dla Gdańskiego Urzędu Pracy przy wyborze miejsca zamieszkania w Polsce najważniejszy dla Ukraińców jest poziom zarobków.

Badanie socjologiczne dla Gdańskiego Urzędu Pracy przeprowadziły organizacje Pracodawcy Pomorza i Grupa Progres. Z opracowanego przez te instytucje raportu wynika, że najwięcej bo 20% pytanych Ukraińców twierdzi, iż wybierając miejsce pracy i zamieszkania kieruje się wysokością oferowanych zarobków. Dla 16% ważne jest to czy proponowana praca jest „interesująca”, podał w poniedziałek portal propertynews.pl.

Dla 11% Ukraińców ważna jest uczciwość pracodawców, a dla 10% łatwość dojazdu. Tylko 6% wskazało, że ważna jest liczba znajomych mieszkających w miejscu w którym mieliby podjąć pracę. Dla 5% ważna jest oferta kulturalna miejsca docelowego imigracji. Jeszcze mniej wskazało na dostępność do wyższej edukacji, nowoczesnych centrów handlowych i obiektów sportowych.

„Ukraińcy nadal deklarują, że najważniejszym kryterium wyboru miejsca do życia i aktywności zawodowej są zarobione pieniądze, czyli w moim rozumieniu tzw. dobra praca. Gdyby nałożyć na siebie oba najczęściej deklarowane wskaźniki to priorytetem dla nich jest dobra praca w dużym mieście” – portal cytuje Ewę Błaszczyńską z Grupy Progres.

W trakcie badania pytano też Ukraińców o to w jakim mieście chcieliby pracować. Gdańsk wybrało 19% pytanych, Poznań 15%, Warszawę 12%, Wrocław, Kraków i Łódź po 8%, Lublin 7%, Rzeszów 6%, Katowice 4%, Szczecin 3%.

Badanie przeprowadzono na próbie 1367 Ukraińców w wieku produkcyjnym.

Polska była w zeszłym roku tym państwem, które wydało imigrantom najwięcej zezwoleń na pobyt spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Największą część z nich stanowili Ukraińcy, którzy zaczynają masowo pozyskiwać w naszym kraju długoterminowe zezwolenia na pobyt.

propertynews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz