Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępiło decyzję Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) o uznaniu niepodległości separatystycznych republik w Donbasie.

Ukraińskie MSZ w wydanym w środę oświadczeniu zdecydowanie potępiło decyzję KRLD o uznaniu niepodległości separatystycznych republik w Donbasie.

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia decyzję Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o uznaniu tzw. +niepodległości+ terytoriów czasowo okupowanych przez Federację Rosyjską w obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie” – napisał resort ukraińskiej dyplomacji.

Decyzję Pjongjangu w Kijowie uznano za próbę podważenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy a także rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego. Zdaniem ukraińskiego MSZ krok władz Korei Północnej jest “nieważny” i nie będzie miał on konsekwencji prawnych.

Ukraińskie MSZ podkreśliło, że w odpowiedzi na ten “nieprzyjazny” akt Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z KRLD. Jednocześnie przypomniano, że kontakty polityczne i gospodarcze z KRLD nie są realizowane ze względu na międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj.

„Apel Rosji do KRLD o wsparcie w legitymizacji zajęcia siłą części ukraińskiego terytorium mówi więcej o toksyczności Moskwy niż Pjongjangu” – napisało MSZ Ukrainy. Zdaniem ukraińskiej dyplomacji “Rosja nie ma już sojuszników na świecie, z wyjątkiem krajów zależnych od niej finansowo i politycznie, a poziom izolacji Federacji Rosyjskiej wkrótce osiągnie poziom izolacji KRLD”.

Jak podawaliśmy wcześniej w środę, przywódca Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin poinformował, że jej suwerenność uznała Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Później ambasada KRLD w Moskwie potwierdziła, że ​​Pjongjang uznał nie tylko Doniecką Republikę Ludową, ale także Ługańską Republikę Ludową.

Kresy.pl / mfa.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply