Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała w środę zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi począwszy od 2020 roku. Może to oznaczać poważne wyzwanie dla polskiego rolnictwa.

Termin zniesienia moratorium na obrót ziemią to październik przyszłego roku. Według popierającego zmianę przepisów rządu pomoże to zdynamizować produkcję rolną na Ukrainie i dodać 2-3 proc. do wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Według zwolenników zniesienia moratorium, umożliwienie obrotu ziemią uwolni wielki potencjał inwestycyjnych kraju, jak relacjonuje agencja informacyjna Reutera, która nazywa też Ukrainę “jednym z czołowych eksporterów zbóż na świecie”.

“W końcu możemy odejść naprzód od feudalizmu do prawdziwych relacji rynkowych jako w pełni rozwinięty kraj. Ukraińcy mają prawo do wolnego dysponowania swoją własnością” – napisał na Facebooku po głosowaniu premier Ołeksij Honczaruk.

Krytycy podnoszą, że uwolnienie obrotu ziemią umożliwi zagarnięcie jej przez oligarchów, który już dzierżawią olbrzymie jej areały, a także umożliwi wykupywanie ukraińskich terenów uprawnych przez zagraniczne osoby fizyczne i prawne. Jednak nowe prawo zakłada, że cudzoziemcy mogliby nabywać ukraińską ziemię dopiero od 2024 r. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił wcześniej, że kwestia obcokrajowców jako nabywców ukraińskiej ziemi rolnej mogłaby zostać poddana pod referendum.

Przegłosowana ustawa wprowadza cenę minimalną na hektar ziemi rolnej oraz limit koncentracji własności ziemskiej w rękach jednego właściciela.

Reuters przypomina, że Ukraina ma 9 pod względem powierzchni areał ziemi uprawnej na świecie. To łącznie 32,5 mln hektarów. W całej Unii Europejskiej areał ziemi rolnej to 178 mln hektarów.

Intensyfikacja produkcji rolnej na Ukrainie będzie stanowić poważnie wyzwanie dla rolnictwa w Polsce. W naszym kraju aż kilkanaście procent wpływów z eksportu przypada na produkcję rolno-spożywczą, tymczasem ukraińscy producenci stanowią coraz poważniejszą konkurencję dla Polaków na tym rynku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju br. pisaliśmy, że ukraińskie rolnictwo w bieżącym sezonie wyeksportowało już 45 mln ton ziarna. To o ponad 5 mln ton więcej niż w całym poprzednim sezonie. Dane te podała służba prasowa ministerstwa polityki rolnej i żywności. Przypomnijmy, że w roku kalendarzowym 2018 Ukraina uzyskała z eksportu zbóż 7,2 mld dolarów, co stanowiło rekordowe osiągnięcie. 12 listopada ukraińskie minister rolnictwa zapowiedział rekordowe zbiory zboża na Ukrainie.

Przeczytaj: Ukraina znalazła się w trójce największych eksporterów żywności do UE

Informowaliśmy też, że do Polski w ramach kontyngentu bezcłowego, o którym decyduje KE, trafia 1,5 mln ton zboża z Ukrainy, którego jakość budzi zastrzeżenia. Kontrole na granicach nie spełniają swojej roli. Zdaniem Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Ukraina jest pod tym względem zagrożeniem dla Polski.

Czytaj także: Za przyjaźń PiS-u z Ukrainą polscy rolnicy zapłacą miliardy złotych

reuters.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply