Ukraiński minister rolnictwa zapowiada rekordowe zbiory zboża na Ukrainie, na poziomie 74 mln ton.

Ukraiński minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Tymofij Myłowanow poinformował we wtorek na portalu społecznościowym, że według wstępnych szacunków na Ukrainie szykują się jeszcze lepsze zbiory w skali całorocznej, niż w rekordowym 2018 roku.

Według tego, łączne zbiory zboża na Ukrainie w 2019 roku mogą wynieść 74 mln ton, czyli o 4 mln więcej, niż w ubiegłym roku. Bardziej szczegółowe dane podane przez Myłowanowa pokazują, że większe zbiory dotyczą przede wszystkim pszenicy (28,1 mln ton, o 3 mln ton więcej niż rok temu) i jęczmienia (8,9 mln ton, o 1,6 mln więcej). Zbiory kukurydzy mogą sięgnąć 35 mln ton.

Przeczytaj: Media: Ukraina kolejną wschodzącą superpotęgą rolną świata

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ponadto, ukraińscy rolnicy mogli w tym roku wyprodukować łącznie 333 tys. ton żyta (o 60 tys. więcej), 444 tys. ton owsa (wzrost o 26 tys. ton), 572 tys. ton groszku (spadek o ponad 200 tys.), 85 tys. ton gryki (spadek o 52 tys. ton), 165 tys. ton prosa (o 84 tys. więcej) i 63 tys. ton ryżu (o 6 tys. ton mniej).

Ukraiński minister rolnictwa podał też, że w odniesieniu do upraw przemysłowych, zbiory buraków cukrowych mogą być o 4,2 miliona ton mniejsze niż rok temu i wynieść 9,8 mln ton, zaś soi – mniejsze o 827 tys. ton, do 3,6 miliona ton. Zbiory słonecznika pozostaną najpewniej na poziomie 14,2 mln ton, podczas gdy zbiory rzepaku wzrosną o 472 000 ton, do 3,2 mln ton. Spadnie z kolei wyraźnie produkcja ziemniaków – o 2,2 miliona ton, do 20,3 mln ton w tym roku. Produkcja warzyw ma być z kolei mniejsza o 575 000 ton i wynieść 8,9 mln ton.

W 2018 roku, jak podaje ukraińska agencja Unian, zbiory zboża na Ukrainie wyniosły rekordowe 70,1 mln ton. Z kolei zbiory warzyw w ubiegłym roku wyniosły 9,4 mln ton.

W maju br. pisaliśmy, że ukraińskie rolnictwo w bieżącym sezonie wyeksportowało już 45 mln ton ziarna. To o ponad 5 mln ton więcej niż w całym poprzednim sezonie. Dane te podała służba prasowa ministerstwa polityki rolnej i żywności. Przypomnijmy, że w roku kalendarzowym 2018 Ukraina uzyskała z eksportu zbóż 7,2 mld dolarów, co stanowiło rekordowe osiągnięcie.

Przeczytaj: Ukraina znalazła się w trójce największych eksporterów żywności do UE

Informowaliśmy też, że do Polski w ramach kontyngentu bezcłowego, o którym decyduje KE, trafia 1,5 mln ton zboża z Ukrainy, którego jakość budzi zastrzeżenia. Kontrole na granicach nie spełniają swojej roli. Zdaniem Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Ukraina jest pod tym względem zagrożeniem dla Polski.

Czytaj także: Za przyjaźń PiS-u z Ukrainą polscy rolnicy zapłacą miliardy złotych

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz