Ukraińskie rolnictwo w bieżącym sezonie wyeksportowało już 45 mln ton ziarna. To o ponad 5 mln ton więcej niż w całym poprzednim sezonie. – podała w poniedziałek ukraińska agencja UNIAN powołując się na służbę prasową ministerstwa polityki rolnej i żywności.

Według ministerstwa polityki rolnej i żywności od początku sezonu 2018/2019 (od lipca 2018 r.) do 20 maja br. ukraińskie rolnictwo wysłało za granicę 45 mln ton ziarna.

Największą część ukraińskiego eksportu ziarna stanowi kukurydza – 26,1 mln ton. Na drugim miejscu znajduje się pszenica (14,7 mln ton), a na trzecim jęczmień (3,5 mln ton).

Oprócz tego we wspomnianym okresie sprawozdawczym ukraińscy eksporterzy wysłali na zagraniczne rynki 258,5 tys. ton mąki pszennej.

Według agencji UNIAN w całym sezonie 2017/2018 Ukraina wyeksportowała 39,9 mln ton ziarna.

Przypomnijmy, że w roku kalendarzowym 2018 Ukraina uzyskała z eksportu zbóż 7,2 mld dolarów, co stanowiło rekordowe osiągnięcie. Tradycyjnie największym odbiorcą ukraińskich zbóż był Egipt. Wartość zboża zakupionego przez ten kraj z Ukrainy wyniosła 666 mln dolarów. Udział Egiptu w ukraińskim eksporcie tego asortymentu wynosił 9,2%.  Drugim największym importerem zbóż z Ukrainy była Hiszpania (643 mln USD, udział 8,9%). Dalej znalazły się Holandia (556 mln USD), Chiny (552 mln USD), Indonezja (487 mln USD), Arabia Saudyjska (449 mln USD), Włochy (336 mln USD), Filipiny (316 mln USD), Tunezja (290 mln USD), Maroko (263 mln USD) i Libia (248 mln USD).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polska największym rynkiem zbytu ukraińskich towarów

Kresy.pl / UNIAN
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz