Ukraina rozważa prywatyzację trzech swoich portów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina rozważa możliwość prywatyzacji trzech portów oraz przekazania w użytkowanie dwóch innych portów.

Jak podaje Interfax-Ukraina, we wtorek na wspólnym briefingu z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o tym, że ukraińskie władze rozważają możliwość przekazania w użytkowanie [dosł. w koncesję – red.] portów w Czernomorsku i Berdiańsku, a także prywatyzacji trzech innych portów.

„Obecnie pracujemy nad możliwością koncesji portów w Czarnomorsku i Berdiańsku, a także prywatyzacji trzech dodatkowych portów” – mówił Zełenski.

Jak podaje Interfax, do tej pory władze Ukrainy przekazały inwestorom w użytkowanie dwa porty – Olbię i Chersoń. Koncesję na użytkowanie Olbii otrzymała Qatari QTerminals, która obsługuje największy port handlowy Kataru – Hamad. Port w Chersoniu użytkuje Risoil-Cherson – gruzińsko-szwajcarskie konsorcjum spółek Petro Oil and Chemicals i Risoil. Inwestorzy ci zobowiązali się do zainwestowania około 124 milionów dolarów w port w Olbii i 11 milionów dolarów w port w Chersoniu.

Na briefingu z kanclerzem Austrii Zełenski zwrócił również uwagę na projekt przedłużenia szerokiej linii kolejowej z Użhorodu przez Słowację do Wiednia. „Ta trasa znacznie uprości i przyspieszy tranzyt towarów z krajów azjatyckich do Austrii i UE” – uważa ukraiński prezydent.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, we wtorek Wołodymyr Zełenski przyjechał z oficjalną wizytą do stolicy Austrii, Wiednia.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz